Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak se bránit mikrospánku? Poradíme

Zdraví

  7:00
Řidiči, kteří tráví hodně času za volantem a často řídí i v noci, mají poměrně často strach z mikrospánku. Dá se mu nějak zabránit?
V autě (ilustrační foto)

V autě (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Obavy z mikrospánku za volantem jsou zcela namístě, patří mezi nejčastější příčiny dopravních nehod, často s tragickými následky. Ztráta koncentrace, únava a právě mikrospánek vedou u řidičů k častým chybám. Navíc se za mikrospánkem během dne mohou skrývat i zdravotní problémy, jejichž řešení patří do rukou lékaře.

"Mikrospánek je nejlehčí formou spánku," vysvětluje neurolog Martin Pretl z Centra pro poruchy spánku a bdění Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. "Jde o první fázi tzv. NREM spánku a podle definice trvá 3 až 15 sekund," doplňuje. K mikrospánku jsou náchylnější lidé, jejichž spánek z důvodu stresu, nadměrné pracovní zátěže nebo různých onemocnění není dostatečně kvalitní a nepřináší potřebný odpočinek. Pokud se tedy ráno probouzíte unavený, nevyspalý a bez energie, je u vás vyšší pravděpodobnost mikrospánku během dne.

Jednou z možných příčin mikrospánku a současně také nekvalitního nočního spánku může být onemocnění zvané obstrukční spánková apnoe. Není až tak neobvyklé, týká se zhruba 10 % populace. "Častěji se týká mužů ve středním a vyšším věku. Rizikovým faktorem je také nadváha a obezita," upozorňuje odborník. Během spánku dochází k opakovanému uzávěru horních cest dýchacích, který většinou doprovází pokles hladiny kyslíku v krvi, nemocný tak na krátký okamžik přestává dýchat. Pacienti jsou ráno unavení a nevyspalí. Pokud máte pocit, že se vás může toto onemocnění týkat, poraďte se s praktickým lékařem, který vám doporučí další vyšetření k odhalení příčiny vašich obtíží.

Prevencí mikrospánku je dostatečný spánek v noci a pravidelný denní režim. Během cesty často odpočívejte a v přestávkách se protáhněte a něco lehkého snězte. S udržením pozornosti vám také může pomoci žvýkání žvýkaček nebo poslech rádia.

Své dotazy ohledně zdraví můžete posílat na adresu ordinace@lidovky.cz

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!