Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Jak se bránit mikrospánku? Poradíme

V autě (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V autě (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Řidiči, kteří tráví hodně času za volantem a často řídí i v noci, mají poměrně často strach z mikrospánku. Dá se mu nějak zabránit?

Obavy z mikrospánku za volantem jsou zcela namístě, patří mezi nejčastější příčiny dopravních nehod, často s tragickými následky. Ztráta koncentrace, únava a právě mikrospánek vedou u řidičů k častým chybám. Navíc se za mikrospánkem během dne mohou skrývat i zdravotní problémy, jejichž řešení patří do rukou lékaře.

"Mikrospánek je nejlehčí formou spánku," vysvětluje neurolog Martin Pretl z Centra pro poruchy spánku a bdění Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. "Jde o první fázi tzv. NREM spánku a podle definice trvá 3 až 15 sekund," doplňuje. K mikrospánku jsou náchylnější lidé, jejichž spánek z důvodu stresu, nadměrné pracovní zátěže nebo různých onemocnění není dostatečně kvalitní a nepřináší potřebný odpočinek. Pokud se tedy ráno probouzíte unavený, nevyspalý a bez energie, je u vás vyšší pravděpodobnost mikrospánku během dne.

Jednou z možných příčin mikrospánku a současně také nekvalitního nočního spánku může být onemocnění zvané obstrukční spánková apnoe. Není až tak neobvyklé, týká se zhruba 10 % populace. "Častěji se týká mužů ve středním a vyšším věku. Rizikovým faktorem je také nadváha a obezita," upozorňuje odborník. Během spánku dochází k opakovanému uzávěru horních cest dýchacích, který většinou doprovází pokles hladiny kyslíku v krvi, nemocný tak na krátký okamžik přestává dýchat. Pacienti jsou ráno unavení a nevyspalí. Pokud máte pocit, že se vás může toto onemocnění týkat, poraďte se s praktickým lékařem, který vám doporučí další vyšetření k odhalení příčiny vašich obtíží.

Prevencí mikrospánku je dostatečný spánek v noci a pravidelný denní režim. Během cesty často odpočívejte a v přestávkách se protáhněte a něco lehkého snězte. S udržením pozornosti vám také může pomoci žvýkání žvýkaček nebo poslech rádia.

Své dotazy ohledně zdraví můžete posílat na adresu ordinace@lidovky.cz

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....