Středa 16. října 2024, svátek má Havel
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jak se chovat po operaci? Několik rad

Zdraví

  7:00
Nezáleží na tom, jestli pacient absolvuje chirurgický zákrok z estetických, nebo zdravotních důvodů. Na úspěšnost operace a následné rekonvalescence má podstatný vliv i to, jestli dodrží klidový režim.
Pacient v nemocnici - ilustrační foto.

Pacient v nemocnici - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Hlavní roli v tom, jak probíhá rekonvalescence, hraje provedení zákroku, resp. to, zda jej pacient prodělal v celkové narkóze, či nikoliv. "Každý chirurgický zákrok, který je prováděn v celkové anestezii, s sebou nese jistou míru rizika. Současně lze u pacienta očekávat problémy spojené právě s narkózou," vysvětluje MUDr. Pavel Jandík, Ph. D., vedoucí lékař Komplexního onkologického centra ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Běžně se po celkové narkóze u pacientů objevuje nevolnost často spojená se zvracením, bolesti hlavy, pocity na omdlení nebo motání hlavy. Vzhledem k tomu, že je během operace pacient intubován, tedy je mu do dýchacích cest zavedena trubice a dochází k jejich podráždění, objevuje se škrábání v krku nebo kašel.

"První hodiny až den po zákroku v celkové anestezii stráví pacient na lůžku. Jsou mu podávány léky proti bolesti a po určité době je dobré, aby se napil nejlépe vlažného čaje. Naopak nevhodné jsou perlivé nápoje, protože mohou způsobovat nadýmání a dráždit žaludek," popisuje onkochirurg. V případě, že pacient trpí nějakými dalšími zdravotními problémy, které vyžadují užívání léků ve formě tablet, jsou mu obvykle podány v infuzi.

Následující den po zákroku, tedy první pooperační den, čeká pacienta první lehké jídlo. Současně je nutné, aby se začal pohybovat. "Včasná mobilizace pacienta je velmi důležitá při prevenci vzniku trombolytické nemoci, která může vést až k embolii plic a přímému ohrožení života," upozorňuje lékař. Proto má význam i několik málo kroků, které pacient zvládne třeba s pomocí zdravotní sestry nebo rehabilitačního pracovníka. Pohyb je také důležitý po propuštění z nemocnice, současně je ale vhodné se příliš nezatěžovat například nošením nákupů nebo fyzicky náročnou prací.

Ideální je po operaci také nekouřit, ale vzhledem k tomu, že jde o závislost, mnoho pacientů si nemůže svou první cigaretu odpustit už několik málo hodin po zákroku. "Samozřejmě je lepší, když pacient nekouří, ale jen těžko mu to zakážete. V řadě případů ale kuřák po narkóze ztratí na několik týdnů chuť kouřit," uzavírá MUDr. Jandík.