Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak se starat o astmatika? Uklízejte a nekuřte

Zdraví

  7:00
U mé sedmileté vnučky potvrdili lékaři astma a alergii na roztoče. Často ji hlídám a nechci, aby se jí u mě přitížilo. Můj manžel je ale příležitostný kuřák. Jak se mám o ni správně starat?
Astma (Ilustrační foto)

Astma (Ilustrační foto) foto: Reprofoto

Právě kouření, a to jak aktivní, tak pasivní, je jedním ze spouštěčů astmatu a astmatických záchvatů. Pobyt v zakouřeném prostředí prokazatelně zhoršuje zdravotní stav astmatika a alergika, proto by váš manžel v žádném případě neměl kouřit ve společnosti vnučky.

Astma vaší vnučky nijak zásadně neovlivníte, ale dodržováním několika opatření můžete omezit četnost jejích astmatických záchvatů. Samotný astmatický záchvat se často projevuje dušností spojenou s typickým pískotem, který slyší okolí astmatika. Záchvat vzniká zúžením průdušek, které je způsobeno stažením jejich hladkých svalů a otokem sliznice. Někdy se ale astma může projevovat pouze suchým kašlem nebo dušností při námaze. Spouštěčem astmatického záchvatu mohou být různé podněty, proto je dobré se jim snažit vyhýbat.

"Neovlivníme genetickou dispozici k alergii, projevy nemoci ale můžeme ovlivnit tím, že omezíme příležitosti ke styku s alergeny. Koncentraci domácích alergenů v podobě roztočů můžeme snižovat častým vytíráním a otíráním povrchů, častým praním ložního prádla a snížením teploty v ložnici, odstraněním látkových a čalouněných povrchů a koberců. Samozřejmě platí, že by lidé neměli kouřit, neboť kouření může ovlivňovat jak dispozici k alergiím, tak i průběh hlavně astmatu," radí doc. MUDr. Martina Vašáková, Ph. D., primářka Pneumologické kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice s poliklinikou v Praze. Takže než k vám přijde vnučka na návštěvu, upravte domácí prostředí, například sbalte koberce. Vždy také ohlídejte, aby vaše vnučka měla u sebe své léky a "dýchátko", tedy sprej, který se používá při záchvatech dušnosti. Ten je nutný aplikovat okamžitě, jakmile se objeví první příznaky astmatického záchvatu. Více informací o astmatu najdete na stránkách České iniciativy pro astma www.cipa.cz.

své otázky zasílejte na ordinace@lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat