Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Jakub Halík, který žil půl roku bez srdce, zemřel na otravu krve

Zdraví

  13:46
PRAHA - Jakub Halík, první pacient na světě, který žil bez srdce jen s unikátní pumpou v těle, zemřel na otravu krve. Zjistili to nyní lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny, kteří pod vedením Jana Pirka nemocný srdeční sval s nádorem nahradili přístrojem.

Jakub Halík žije už 148 dní bez srdce. foto: ČTK

"Pacient zemřel na aspergilovou sepsi, čili otravu krve způsobenou houbou, která se jmenuje Aspergillus," řekl serveru iDNES.cz Ivan Netuka, zástupce přednosty kardiocentra IKEM. Houba se do těla nejčastěji dostane vdechnutím, ložiskem infekce jsou proto často plíce.

ČTĚTE TAKÉ:

Halík žil se dvěma čerpadly místo srdce od 3. dubna. Metodu před Pirkovým týmem zkusili jen lékaři v americkém Houstonu, kde je jedno z nejlepších kardiocenter na světě. Jejich pacient po sedmi dnech zemřel. Čeští doktoři postup zdokonalili.

Lékař Jan Pirk (vpravo) a jeho pacient Jakub Halík.

Mechanické podpory pro nemocné používají už léta. Vždy je ale používali jen místo levé strany srdce, aby se nemocný dočkal transplantace. Teď dvě pumpy spojili. Museli je ale přesně sladit, což trvalo při operaci několik hodin. Z levé srdeční komory se pohání krev do celého těla, je tedy potřeba větší výkon.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!