Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Málo kalorií a pohyb. Žádný zázrak, že zhubl s jídlem z fastfoodu, říká dietolog

Zdraví

  6:00aktualizováno  11:44
PRAHA - Média minulý týden přinesla příběh amerického učitele, který jedl jídla jenom ve fastfoodu McDonald's a zhubl 17 kilogramů. Navíc se mu snížila hladina cholesterolu v těle a cítí se zdravější. Neznamená to, že by fastfood byl zdravý. Ten muž prostě jen jedl málo a začal se hýbat, komentuje "dietu" pro Lidovky.cz výživový odborník Petr Fořt.

Učitel John Cisna se stravoval jen ve fastfoodu. Zhubl. foto: kcci.com

Lidovky.cz: Dokazuje příběh, že varování před stravováním ve fastfoodu je jen zbytečný strašák?
Nikoliv. Ten člověk vážil zhruba 120 kilogramů, v McDonald's jedl tři měsíce hamburgery, sladké zmrzliny atd. Denně snědl dva tisíce kilokalorií, ale to při váze 120 kilogramů. Čili denně jedl méně, než je jeho bazální metabolismus. Už toto je princip hubnutí. Dále je otázka, zdali předtím dělal nějaký pohyb.

Lidovky.cz: Sportovat začal až s dietou, a to chůzí zhruba na 45 minut. Výrazně mu také klesl cholesterol.
Už jen kombinací nízkoenergetické stravy a každodenního cvičení nebo chůze samozřejmě musel zhubnout, a to nezávisle na tom, co jedl. Pokles cholesterolu je relativně logický. Navíc to nedokazuje vůbec nic, dokud se nezanalyzuje skladba jeho stravy.

Lidovky.cz: Co tato strava plná smaženého jídla a soli udělá například s ledvinami?
Je to špatně, ale jde o to, kolik toho smaženého snědl. Do dvou tisíc kilokalorií se toho zase tolik nevejde. Je otázka, kolik snědl hamburgerů, jestli jedl hranolky, kolik měl celkový příjem soli, kolik měl celkový příjem špatných nasycených mastných kyselin atd. Podle mého je to najatý člověk od McDonald's, který má obhájit, že fastfoody nejsou špatné.

Lidovky.cz: Každý den smažené jídlo, minimum zeleniny. Co s tělem udělá takto jednostranná strava?
To nemusí být jednostranná strava. Může si dát wrap s kuřecím grilovaným masem, a na tom není nic nezdravého. To by musel skutečně jíst jen hranolky s hamburgery a sýrem, žádnou zeleninu, k tomu zmrzlinu. Potom by bylo něco jiného. 

Lidovky.cz: Nějaké speciální diety jsou tedy zbytečné. K hubnutí postačí zmenšit příjem potravy a pravidelně sportovat.
Samozřejmě. Pokud chcete zhubnout, musíte omezit příjem energie. Jemu se to podařilo, až na jeho bazál, čili na to, že jeho tělo nemělo z čeho ukládat. A protože začal cvičit, chodil 45 minut, což je 400 až 500 kalorií, což je další mínus. Teoreticky by měl mít příjem tři tísíce, ale on měl dva tisíce, to je o třetinu méně. A tři měsíce stačí na to, aby obézní člověk jako on zhubl 20 kilogramů, což je nějakých 15 procent jeho váhy. Možné to je.

Lidovky.cz: Výsledek je ale takto rychlý pouze u lidí s nadváhou? 
Čím více je člověk na začátku tlustší a nemocnější, čím má vyšší cholesterol a další negativní faktory a čím déle trvá omezování stravy a cvičení, tím efektnější je výsledek. Když by začala to samé dělat nějaká šedesátikilová dívenka, tak by se nestalo vůbec nic. 

Autor: