31. ledna 2014 6:20 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Jen vitamíny při bolestivé menstruaci nepomohou

Bolest břicha - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bolest břicha - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Doplňte vitamíny a bolesti budou mírnější nebo zmizí úplně. V podobném duchu se nesou reklamy většiny výrobců doplňků stravy. Platí to i pro přípravky, které mohou ženy užívat při bolestivé menstruaci. Podle pražské gynekoložky Lenky Vlčkové však pouhé doplnění vitamínů nepomůže.

Pro některé ženy je každoměsíční krvácení velice bolestivé. Hlavní obtíže, jako je silné krvácení, bolesti a premenstruační syndrom, postihuje v určité míře většinu žen. Podle výrobce doplňků Vegall Pharma mohou tyto projevy zmírnit nebo úplně odstranit některé potraviny. Uvádí se například sója. Vitamín B, který obsahuje v poměrně vysokém množství, může pomoci například od únavy. Mezi další užitečné potraviny se řadí čerstvé ovoce, brusinky nebo ořechy.

Gynekoložka Lenka Vlčková však upozorňuje, že by ženy neměly čekat žádné zázraky. "Sója by mohla pomoci, ale třeba čerstvé ovoce podle mě nemá význam. Každopádně, když má žena takovéto obtíže, sójou jí nepomůžu. Nasadím účinné hormonální preparáty," říká. Lékařka doporučuje pacientkám hormonální antikoncepci, která tlumí činnost vaječníků. V důsledku toho jsou měsíčky méně bolestivé. Někdy je třeba nasadit analgetika - léky na tlumení bolesti.

Veškeré doplňky stravy či doporučené potraviny jsou podle Vlčkové zkrátka pouze podpůrná léčba. "S tělem to neudělá nic zásadního, ale zkazit se tím také nic nedá," přiznává. Upozorňuje však, že pouze jejich konzumace problém nevyřeší.

ebrEliška Bramborová