Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Chcete zhubnout? Posnídejte čokoládu

Zdraví

  7:00
JERUZALÉM - Izraelští vědci dokázali, že hubnout se dá úspěšně i při konzumaci čokoládového koláče. Právě ten je prý nejvhodnějším jídlem, kterým je záhodno začít ráno den. V časopise Steroids Journal to tvrdí profesorka Daniela Jakubovicová z Wolfsonovy kliniky v izraelském městě Holonu.
Dezert - ilustrační foto.

Dezert - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Jestliže prý člověk snídá jídlo s vysokým obsahem uhlohydrátů a proteinů, zejména s něčím sladkým, cítí se sytý po celý den.

ČTĚTE TAKÉ:

Jakubovicová to dokazuje na odtučňovací studii, jíž se zúčastnilo 193 dospělých obézních osob. Ty, které snídaly vyváženě, přičemž si neodepřely ani čokoládový koláč, shodily nakonec víc kilogramů než lidé, kteří se ráno odbyli něčím méně hodnotným.

Jestliže účastníci studie ráno posnídali jídlo obsahující 600 kalorií, dokázali za 16 týdnů trvání studie zhubnout až o 15 kilogramů. Naproti tomu lidé, kteří se spokojili se snídaněmi o 300 kaloriích, naopak přibrali.

Vhodnou dietu by měl vždy „naordinovat“ lékař, jinak hrozí i zhoršení problémů.

Autoři prokázali, že lidé z této skupiny měli tendenci dojídat se později tajně něčím sladkým nebo jídlem bohatým na uhlohydráty. Ti s čokoládovým koláčem v břiše neměli potřebu další snídaně a dokázali se lépe "hlídat" během dne.

"Skupina, která bohatě snídala a neodepřela si ani zákusek, pak později ve dne netrpěla touhou po pamlscích. Jestliže se snažíme vyhnout se sladkému zcela, vytváříme dlouhodobou psychologickou závislost na tomto jídle," řekla Jakubovicová.

Autoři: ,
Témata: jídlo, Koláč, Cholon

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...