Úterý 11. srpna 2020svátek má Zuzana 29 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

K závislosti se lze propít i velmi rychle, tvrdí lékaři. Rizikovou skupinou jsou teenageři

Každá desátá ženy pije alkohol rizikovým způsobem, varují odborníci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Každá desátá ženy pije alkohol rizikovým způsobem, varují odborníci | foto: Shutterstock

Praha Podle statistik zhruba 600 tisíc Čechů pije alkohol rizikově. Tím rizikem jsou jak neblahé zdravotní důsledky, tak postupné podlehnutí závislosti.

„U nás je pořád plno, ani ze statistik nevyplývá, že by u konzumace alkoholu byly nějaké významné sezonní výkyvy,“ říká Miroslav Barták z Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Za mylnou považuje domněnku, že nás v létě alkohol osvěží. „Je to jen falešný pocit, stejně jako tvrzení, že v zimě nás zahřeje. Počasí v nás spíš navozuje vnímání krátkodobých účinků, kvůli kterým pak potlačujeme uvědomování si těch dlouhodobých,“ upozorňuje Miroslav Barták. S nadužíváním alkoholu je spojeno riziko desítek onemocnění. „Málokdo si například uvědomuje, že alkohol je i prokázaný karcinogen,“ varuje Miroslav Barták.

Riziková skupina – teenageři

„Náctiletí“ jsou rizikovou skupinou, z níž valná část už zkušenost s alkoholem má. A podle adiktologa u nich není vzácností ani občasné opíjení se. Zdůrazňuje nutnost s dětmi i o alkoholu mluvit. Naopak nebezpečné je, když se doma běžně pije a děti to začnou považovat za samozřejmost.

Prázdniny jsou v tomto směru hlavně pro mladistvé živnou půdou pro „alkoholová dobrodružství“ – a ukazuje se, že často v tomto období „ochutnávají“ nějaké opojné nápoje i děti. Zvlášť když sami rodiče s přáteli jsou rozjaření a benevolence odsune výchovné zásahy do pozadí. Miroslav Barták upozorňuje i na fakt, že s alkoholem leckdo snáze podlehne sexuálním svodům a rizikovému, nechráněnému sexu.

Více kuráže, méně pozornosti

I minimální množství alkoholu snižuje naši pozornost, zpomaluje reakce. „Letní období bývá spojeno s různými aktivitami sportovními nebo manuálními činnostmi, které v kombinaci s alkoholem mohou být nebezpečné pro daného jedince i jeho okolí. Zároveň roste kuráž troufnout si na věci, které jsou riskantní samy o sobě,“ konstatuje Miroslav Barták.

Mladí lidé konzumují alkohol - ilustrační foto.

V této souvislosti stojí za zmínku výsledky testů, podle nichž se již při půl promile alkoholu v krvi naše reakce zhoršují. Hůř odhadujeme své možnosti a vůbec si neuvědomujeme, že již jsme pod vlivem. Nabízí se samozřejmě otázka, zda může někdo, kdo celé léto nadměrně holduje alkoholu, za tak relativně krátkou dobu propadnout závislosti. „Někdo se propije do závislosti velice rychle, u někoho to trvá dlouho,“ říká k tomu adiktolog Barták.

Po létě podzimní očista?

A co takhle si po létě od alkoholu „odpočinout“ a dopřát tělu čas na regeneraci? „Osobně jsem zastáncem toho, nepít vůbec, nikoli si jen ,dávat pauzy‘. Ale samozřejmě je každé omezení přínosem, protože naopak závislost je obrovským břemenem. Poškozuje vztahy, bere schopnost různých aktivit, a to včetně těch, které jinak přinášejí radost,“ shrnuje rizika Miroslav Barták.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...