Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

K závislosti se lze propít i velmi rychle, tvrdí lékaři. Rizikovou skupinou jsou teenageři

Každá desátá ženy pije alkohol rizikovým způsobem, varují odborníci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Každá desátá ženy pije alkohol rizikovým způsobem, varují odborníci | foto: Shutterstock

Praha Podle statistik zhruba 600 tisíc Čechů pije alkohol rizikově. Tím rizikem jsou jak neblahé zdravotní důsledky, tak postupné podlehnutí závislosti.

„U nás je pořád plno, ani ze statistik nevyplývá, že by u konzumace alkoholu byly nějaké významné sezonní výkyvy,“ říká Miroslav Barták z Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Za mylnou považuje domněnku, že nás v létě alkohol osvěží. „Je to jen falešný pocit, stejně jako tvrzení, že v zimě nás zahřeje. Počasí v nás spíš navozuje vnímání krátkodobých účinků, kvůli kterým pak potlačujeme uvědomování si těch dlouhodobých,“ upozorňuje Miroslav Barták. S nadužíváním alkoholu je spojeno riziko desítek onemocnění. „Málokdo si například uvědomuje, že alkohol je i prokázaný karcinogen,“ varuje Miroslav Barták.

Riziková skupina – teenageři

„Náctiletí“ jsou rizikovou skupinou, z níž valná část už zkušenost s alkoholem má. A podle adiktologa u nich není vzácností ani občasné opíjení se. Zdůrazňuje nutnost s dětmi i o alkoholu mluvit. Naopak nebezpečné je, když se doma běžně pije a děti to začnou považovat za samozřejmost.

Prázdniny jsou v tomto směru hlavně pro mladistvé živnou půdou pro „alkoholová dobrodružství“ – a ukazuje se, že často v tomto období „ochutnávají“ nějaké opojné nápoje i děti. Zvlášť když sami rodiče s přáteli jsou rozjaření a benevolence odsune výchovné zásahy do pozadí. Miroslav Barták upozorňuje i na fakt, že s alkoholem leckdo snáze podlehne sexuálním svodům a rizikovému, nechráněnému sexu.

Více kuráže, méně pozornosti

I minimální množství alkoholu snižuje naši pozornost, zpomaluje reakce. „Letní období bývá spojeno s různými aktivitami sportovními nebo manuálními činnostmi, které v kombinaci s alkoholem mohou být nebezpečné pro daného jedince i jeho okolí. Zároveň roste kuráž troufnout si na věci, které jsou riskantní samy o sobě,“ konstatuje Miroslav Barták.

Mladí lidé konzumují alkohol - ilustrační foto.

V této souvislosti stojí za zmínku výsledky testů, podle nichž se již při půl promile alkoholu v krvi naše reakce zhoršují. Hůř odhadujeme své možnosti a vůbec si neuvědomujeme, že již jsme pod vlivem. Nabízí se samozřejmě otázka, zda může někdo, kdo celé léto nadměrně holduje alkoholu, za tak relativně krátkou dobu propadnout závislosti. „Někdo se propije do závislosti velice rychle, u někoho to trvá dlouho,“ říká k tomu adiktolog Barták.

Po létě podzimní očista?

A co takhle si po létě od alkoholu „odpočinout“ a dopřát tělu čas na regeneraci? „Osobně jsem zastáncem toho, nepít vůbec, nikoli si jen ,dávat pauzy‘. Ale samozřejmě je každé omezení přínosem, protože naopak závislost je obrovským břemenem. Poškozuje vztahy, bere schopnost různých aktivit, a to včetně těch, které jinak přinášejí radost,“ shrnuje rizika Miroslav Barták.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Norské Rybičky pro chytré hlavičky: Zapojte se do 2měsíčního testu doplňku stravy pro děti
Norské Rybičky pro chytré hlavičky: Zapojte se do 2měsíčního testu doplňku stravy pro děti

Zdravé tuky nebo-li Omega-3 jsou klíčové pro správný vývoj a funkci nervové soustavy. Většina lidí jich ale ve svém jídelníčku nepřijímá dostatek....