Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

K závislosti se lze propít i velmi rychle, tvrdí lékaři. Rizikovou skupinou jsou teenageři

Zdraví

  5:17
Praha - Podle statistik zhruba 600 tisíc Čechů pije alkohol rizikově. Tím rizikem jsou jak neblahé zdravotní důsledky, tak postupné podlehnutí závislosti.

Každá desátá ženy pije alkohol rizikovým způsobem, varují odborníci foto: Shutterstock

„U nás je pořád plno, ani ze statistik nevyplývá, že by u konzumace alkoholu byly nějaké významné sezonní výkyvy,“ říká Miroslav Barták z Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Za mylnou považuje domněnku, že nás v létě alkohol osvěží. „Je to jen falešný pocit, stejně jako tvrzení, že v zimě nás zahřeje. Počasí v nás spíš navozuje vnímání krátkodobých účinků, kvůli kterým pak potlačujeme uvědomování si těch dlouhodobých,“ upozorňuje Miroslav Barták. S nadužíváním alkoholu je spojeno riziko desítek onemocnění. „Málokdo si například uvědomuje, že alkohol je i prokázaný karcinogen,“ varuje Miroslav Barták.

Riziková skupina – teenageři

„Náctiletí“ jsou rizikovou skupinou, z níž valná část už zkušenost s alkoholem má. A podle adiktologa u nich není vzácností ani občasné opíjení se. Zdůrazňuje nutnost s dětmi i o alkoholu mluvit. Naopak nebezpečné je, když se doma běžně pije a děti to začnou považovat za samozřejmost.

Sklenka na zdraví? Francouzská kultura pití vína může svádět k alkoholismu

Prázdniny jsou v tomto směru hlavně pro mladistvé živnou půdou pro „alkoholová dobrodružství“ – a ukazuje se, že často v tomto období „ochutnávají“ nějaké opojné nápoje i děti. Zvlášť když sami rodiče s přáteli jsou rozjaření a benevolence odsune výchovné zásahy do pozadí. Miroslav Barták upozorňuje i na fakt, že s alkoholem leckdo snáze podlehne sexuálním svodům a rizikovému, nechráněnému sexu.

Více kuráže, méně pozornosti

I minimální množství alkoholu snižuje naši pozornost, zpomaluje reakce. „Letní období bývá spojeno s různými aktivitami sportovními nebo manuálními činnostmi, které v kombinaci s alkoholem mohou být nebezpečné pro daného jedince i jeho okolí. Zároveň roste kuráž troufnout si na věci, které jsou riskantní samy o sobě,“ konstatuje Miroslav Barták.

Mladí lidé konzumují alkohol - ilustrační foto.

V této souvislosti stojí za zmínku výsledky testů, podle nichž se již při půl promile alkoholu v krvi naše reakce zhoršují. Hůř odhadujeme své možnosti a vůbec si neuvědomujeme, že již jsme pod vlivem. Nabízí se samozřejmě otázka, zda může někdo, kdo celé léto nadměrně holduje alkoholu, za tak relativně krátkou dobu propadnout závislosti. „Někdo se propije do závislosti velice rychle, u někoho to trvá dlouho,“ říká k tomu adiktolog Barták.

Po létě podzimní očista?

A co takhle si po létě od alkoholu „odpočinout“ a dopřát tělu čas na regeneraci? „Osobně jsem zastáncem toho, nepít vůbec, nikoli si jen ,dávat pauzy‘. Ale samozřejmě je každé omezení přínosem, protože naopak závislost je obrovským břemenem. Poškozuje vztahy, bere schopnost různých aktivit, a to včetně těch, které jinak přinášejí radost,“ shrnuje rizika Miroslav Barták.

Autor: