Sobota 24. října 2020svátek má Nina 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Kampaň Chci vidět upozorňuje na onemocnění sítnice oka u seniorů

Oko - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oko - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Onemocnění centrální části sítnice označované jako věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD) postihuje asi 15 procent seniorů. Nemoc je nejčastější příčinou ztráty zraku u starších osob. Novinářům to dnes řekl prezident České vitreoretinální společnosti Pavel Němec. Spolek proto v těchto dnech spouští kampaň Chci vidět, jejímž cílem je zvýšení povědomí o této nemoci.

„Tato porucha značně komplikuje život a krade každodenní malé radosti. Přitom se dá toto onemocnění pomocí Amslerovy mřížky snadno samodiagnostikovat a velmi často také následně léčit. Pokud ovšem nemocný navštíví včas svého očního lékaře,“ uvedl primář Oční kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Ústřední vojenské nemocnice v Praze Němec.

Věkem podmíněná makulární degenerace postihuje vnitřní nervovou vrstvu oka a v tzv. vlhké formě onemocnění dokáže bez adekvátní léčby výrazně snížit zrakovou ostrost během několika týdnů či měsíců. VPMD nelze nyní zcela vyléčit, speciální léčbou ale lze potlačit nežádoucí růst nových cév v oblasti makuly. Právě novotvořené cévy prorůstající sítnicí způsobují otok, který postupně zhoršuje centrální vidění.

oko (ilustrační foto)

Samodiagnostika se provádí pomocí Amslerovy mřížky. Díky ní lze podle Němce odhalit defekty vidění už v počáteční fázi nemoci. Symptomy, které onemocnění provází, jsou například zamlžené vidění, vidění rozvlněných linií namísto rovných linek nebo zhoršené vidění za šera. Postižený často vidí našedlá a tmavá místa v zorném poli nebo nevidí ostře s výjimkou periferního vidění.

Podle Němce je v České republice asi 350 tisíc lidí s onemocněním VPMD, celosvětově se s touto nemocí potýká 196 milionů lidí. Se stárnutím populace bude podle lékaře počet nemocných dále narůstat.

Česká vitreoretinální společnost sdružuje lékaře, kteří se věnují onemocněním sítnice oka. Cílem je prostřednictvím přednášek a publikační činnosti zvýšit znalosti oftalmologů i veřejnosti o onemocněních sítnice. Sítnice je nervová tkáň, která tvoří tzv. oční pozadí. Na sítnici se nachází tzv. žlutá skvrna, tedy macula lutea, která je místem nejostřejšího a barevného vidění.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....