Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Kapky do nosu a pak předklon. Pět triků, jak se rychle zbavit rýmy

Zdraví

  7:00
Víte, jak správně aplikovat nosní kapky? A jak jsou důležité tekutiny, když vás trápí rýma? Známe to všichni. Napuchlý nos, zarudlé oči a bolest hlavy. Pokud vás trápí rýma, nebo cítíte, že se o vás pokouší, zkuste jednoduché triky, které vám pomohou se ji zbavit dříve, či ji dokonce úplně předejít.

Nachlazení foto: Sandoz

Nosní kapky a aplikace
Učili vás rodiče, že po aplikaci nosních kapek máte být v záklonu? Abyste docílili větší účinnosti kapek, měli byste se po nakapání do nosu naopak předklonit. „Po aplikaci nosních kapek v mírném záklonu byste se poté měli předklonit, pomůžete tak tekutině, aby se dostala i do částí nosohltanu a dutin, které vám ucpává rýma,“ vysvětluje lékařka Štěpánka Havlová ze specializovaného pracoviště ORL, foniatrie, sluchová protetika v Plzni.  

S nosními kapkami ale zacházejte opatrně, obsahují látky, které snižují otok nosní sliznice a zlepšující průchodnost nosu. Ty samé látky vám ale mohou pocit ucpaného nosu ještě zhoršit, pakliže budete nosní kapky užívat déle než pět dní.

Dostatek tekutin a žádný alkohol
Základem je pít dostatek tekutin. Hydratace chrání organismus před dalšími infekcemi a pomáhá vyrovnat se s tou, kterou již máte. Vynechte ale nápoje s kofeinem, ty naopak organismus odvodňují. Zapomeňte také na alkohol. Dělejte si bylinkové čaje. Proti boji s rýmou například šalvějový. Šalvěj má totiž dezinfekční účinky. Zkusit můžete i horký nápoj z Vincentky, popřípadě můžete Vincentku kloktat.

Horký šálek čaje (Ilustrační foto)

Zázvorový lék
Zázvorový čaj je vynikající proti nachlazení. Čím víc zázvoru přidáte, tím silnější účinky má. Ale zase to nepřehánějte - zázvor je opravdu štiplavý. Jak čaj připravit? Budete potřebovat čerstvý zázvor, který pokrájíte na jemné plátky a zalijete litrem vařící vody. Můžete přidat i skořici a hřebíček. Nechte chvilku louhovat a poté koření vyndejte. Dochuťte medem a citronovou šťávou. Čaj pijte ještě horký.

Česnek - ilustrační foto

Přírodní antibiotikum
Připravte si silnou česnečku. Česnek funguje jako přírodní antibiotikum proti virům a bakteriím. Česnek má vysoký obsah síry, a je také dobrým zdrojem argininu, oligosacharidů a selenu - tedy látek, které jsou zdraví prospěšné. Některé studie ukazují, že zvýšený příjem česneku snižuje riziko vzniku rakoviny žaludku, tlustého střeva, jícnu, slinivky břišní a prsu. Česnek podporuje detoxikaci a může také podpořit imunitní systém a snižovat krevní tlak.

Vitaminy
Dopřejte si větší množství potravin, které mají vysoký obsah vitaminu C. Ačkoli se odborníci neshodli jestli vitamin C při rýmě pomáhá, či nikoli, čerstvé ovoce a zelenina vám neuškodí. Kupte si například kustovnici čínskou a zobejte plody během celého dne.

PSALI JSME:

Jak dlouho trvá rýma?

Říká se, že neléčená rýma trvá týden, léčená sedm dní. Je možné dobu, kdy nás trápí rýma zkrátit? „S rýmou si lehnout nemusíte, léky vám zmírní potíže, ale samozřejmě doba léčení je zhruba stejná. Ale méně se trápíte, než když se neléčíte,“ říká přednosta Pneumologické kliniky a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze jiří Homolka.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!