Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Každé třetí dítě nechodí do žádného kroužku, místo toho sedí u televize

Zdraví

  10:31
Téměř třetina českých dětí nechodí do žádného zájmového kroužku, namísto toho sledují televizi nebo sedí u počítače. Ukázal to průzkum společnosti Henkel, kterého se od dubna do září tohoto roku zúčastnilo 1535 školáků.
Děti sledují televizi - ilustrační foto.

Děti sledují televizi - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Z ankety také vyplývá, že s dětmi tráví málo času i rodiče, pětina dětí se například schází s rodiči u jednoho stolu jen o víkendech. Výzkum se zabýval i stravovacími návyky dětí, ty prý navzdory osvětě konzumují stále velmi málo ovoce a zeleniny.

V průzkumu realizovaném v rámci projektu na podporu zdravého životního stylu dětí Není nám to jedno uvedlo 31 procent dětí, že nenavštěvuje žádný kroužek nebo klub. Přitom v roce 2005 bylo podle podobného průzkumu takových dětí jen deset procent. Mezi nejčastější důvody patří nedostatek času, dojíždění, ale také vysoké kurzovné, která od docházení do kroužku odrazuje 17 procent dětí a jejich rodičů. "Děti také často přiznávají, že nemají zájem kroužek navštěvovat, protože je žádná nabídka neoslovila," uvedl Miroslav Boca z Národního institutu dětí a mládeže.

Rodiče a děti společně nestolují
Namísto pěstování koníčků a zálib tráví 43 procent dětí volný čas sledováním televize, a to více než hodinu denně. Třetina dětí pak stejný čas prosedí u počítače, kde hrají hry nebo surfují po internetu. "Problém vidím také v tom, že děti se často dívají na televizi bez rodičů. Ti by přitom mohli využít této příležitosti k tomu, aby dětem například vysvětlili zápletku filmu, na který se dívají," komentoval výsledky průzkumu Boca.

Rodiče také se svými potomky tráví méně času při společném jídle, u jednoho stolu se s rodiči denně sejde jen třetina dětí. "Společně trávený čas rodiny při jídle má kladný vliv na vytváření pospolitosti rodiny a vzájemné důvěry. Velmi důležité je také pravidelné setkávání celé rodiny v dnes poměrně hektické době," upozorňuje přitom dětská psycholožka Kateřina Beerová.

Nezájem rodičů?
Výzkum se zabýval také stravovacími návyky školáků. Odpovědi ukázaly, že přes 32 procent dětí mladších deseti let je zvyklých pravidelně jíst hranolky nebo hamburgery, děti, které denně jedí ovoce a zeleninu, jsou v menšině.

"Z výsledků průzkumu lze usuzovat, že rodiče se dnes dětem méně věnují, ať již z důvodu časově náročného zaměstnání, nebo nezájmu. Dětem tak dávají více příležitostí k tomu, aby nevyužívaly svůj volný čas smysluplně," shrnula odpovědi účastníků Natálie Lorencová ze společnosti organizující průzkum.

Autoři: ,

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat