Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Každé třetí dítě nechodí do žádného kroužku, místo toho sedí u televize

Děti sledují televizi - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Děti sledují televizi - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Téměř třetina českých dětí nechodí do žádného zájmového kroužku, namísto toho sledují televizi nebo sedí u počítače. Ukázal to průzkum společnosti Henkel, kterého se od dubna do září tohoto roku zúčastnilo 1535 školáků.

Z ankety také vyplývá, že s dětmi tráví málo času i rodiče, pětina dětí se například schází s rodiči u jednoho stolu jen o víkendech. Výzkum se zabýval i stravovacími návyky dětí, ty prý navzdory osvětě konzumují stále velmi málo ovoce a zeleniny.

V průzkumu realizovaném v rámci projektu na podporu zdravého životního stylu dětí Není nám to jedno uvedlo 31 procent dětí, že nenavštěvuje žádný kroužek nebo klub. Přitom v roce 2005 bylo podle podobného průzkumu takových dětí jen deset procent. Mezi nejčastější důvody patří nedostatek času, dojíždění, ale také vysoké kurzovné, která od docházení do kroužku odrazuje 17 procent dětí a jejich rodičů. "Děti také často přiznávají, že nemají zájem kroužek navštěvovat, protože je žádná nabídka neoslovila," uvedl Miroslav Boca z Národního institutu dětí a mládeže.

Rodiče a děti společně nestolují
Namísto pěstování koníčků a zálib tráví 43 procent dětí volný čas sledováním televize, a to více než hodinu denně. Třetina dětí pak stejný čas prosedí u počítače, kde hrají hry nebo surfují po internetu. "Problém vidím také v tom, že děti se často dívají na televizi bez rodičů. Ti by přitom mohli využít této příležitosti k tomu, aby dětem například vysvětlili zápletku filmu, na který se dívají," komentoval výsledky průzkumu Boca.

Rodiče také se svými potomky tráví méně času při společném jídle, u jednoho stolu se s rodiči denně sejde jen třetina dětí. "Společně trávený čas rodiny při jídle má kladný vliv na vytváření pospolitosti rodiny a vzájemné důvěry. Velmi důležité je také pravidelné setkávání celé rodiny v dnes poměrně hektické době," upozorňuje přitom dětská psycholožka Kateřina Beerová.

Nezájem rodičů?
Výzkum se zabýval také stravovacími návyky školáků. Odpovědi ukázaly, že přes 32 procent dětí mladších deseti let je zvyklých pravidelně jíst hranolky nebo hamburgery, děti, které denně jedí ovoce a zeleninu, jsou v menšině.

"Z výsledků průzkumu lze usuzovat, že rodiče se dnes dětem méně věnují, ať již z důvodu časově náročného zaměstnání, nebo nezájmu. Dětem tak dávají více příležitostí k tomu, aby nevyužívaly svůj volný čas smysluplně," shrnula odpovědi účastníků Natálie Lorencová ze společnosti organizující průzkum.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?
TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?