Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Každoročně přibývá tři tisíce nemocných. Kůže má dobrou ‚paměť‘

Zdraví

  12:31
Podzim je ideální dobou na návštěvu ordinace dermatologa, aby zkontroloval mateřská znaménka. Každoročně u nás přibývá téměř tři tisíce nemocných se zhoubným melanomem.

Vyšetření u lékaře. foto: Shutterstock

Který orgán lidského těla je největší? Tato otázka se řadí mezi chytáky, protože správná odpověď zní: kůže. Když se nad tím člověk zamyslí, je to logické – pokrývá tělo od hlavy po paty. Tak velký orgán si zasluhuje pozornost, a to pravidelnou. I kvůli mateřským znaménkům.

S některými se člověk narodí, většina se jich na kůži objeví během života. Řada lidí je považuje jen za kosmetický problém, pokud je vůbec vnímá. Odborníci však varují, že jde o malé, zato velmi rizikové anomálie kůže.

„Ročně evidujeme přes dva a půl tisíce nových pacientů s melanomem na kůži. Z toho jich až pět set zemře, protože přišli k lékaři pozdě, kdy melanom již metastázoval do jiných orgánů,“ vypočítává smutná data profesor Petr Arenberger, předseda České dermatovenerologické společnosti. Bohužel se rakovina kůže týká i dětí v pubertálním věku, tedy i patnáctiletých.

Pozor na nepravidelnost
Pigmentové projevy mohou mít různou velikost, tvar i barvu. Menším a drobným říkáme pihy a nejsou nebezpečné. Větším a výraznějším se říká mateřská znaménka (nebo také névy). Zvláštní pozornost se musí věnovat atypickým pigmentovým névům. To jsou nepravidelně probarvené útvary, které mají neostré okraje. Riziko vzniku maligního melanomu je u tohoto typu vyšší než u klidných a třeba i vystouplých pigmentových mateřských znamének.

Ty mají stejnorodou hnědou barvu nejrůznějších odstínů. Ohraničení je ostré, okraje jsou pravidelné. Névus může být jak v úrovni okolní kůže, tak vyvýšený až tak, že připomíná bradavici. U těchto znamének se doporučuje odstranění v místech, kde dochází k jejich mechanickému dráždění.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat