Který orgán lidského těla je největší? Tato otázka se řadí mezi chytáky, protože správná odpověď zní: kůže. Když se nad tím člověk zamyslí, je to logické – pokrývá tělo od hlavy po paty. Tak velký orgán si zasluhuje pozornost, a to pravidelnou. I kvůli mateřským znaménkům.
S některými se člověk narodí, většina se jich na kůži objeví během života. Řada lidí je považuje jen za kosmetický problém, pokud je vůbec vnímá. Odborníci však varují, že jde o malé, zato velmi rizikové anomálie kůže.
„Ročně evidujeme přes dva a půl tisíce nových pacientů s melanomem na kůži. Z toho jich až pět set zemře, protože přišli k lékaři pozdě, kdy melanom již metastázoval do jiných orgánů,“ vypočítává smutná data profesor Petr Arenberger, předseda České dermatovenerologické společnosti. Bohužel se rakovina kůže týká i dětí v pubertálním věku, tedy i patnáctiletých.
Pozor na nepravidelnost
Pigmentové projevy mohou mít různou velikost, tvar i barvu. Menším a drobným říkáme pihy a nejsou nebezpečné. Větším a výraznějším se říká mateřská znaménka (nebo také névy). Zvláštní pozornost se musí věnovat atypickým pigmentovým névům. To jsou nepravidelně probarvené útvary, které mají neostré okraje. Riziko vzniku maligního melanomu je u tohoto typu vyšší než u klidných a třeba i vystouplých pigmentových mateřských znamének.
Ty mají stejnorodou hnědou barvu nejrůznějších odstínů. Ohraničení je ostré, okraje jsou pravidelné. Névus může být jak v úrovni okolní kůže, tak vyvýšený až tak, že připomíná bradavici. U těchto znamének se doporučuje odstranění v místech, kde dochází k jejich mechanickému dráždění.