Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Klíšťata číhají i ve městech. Až pětina z nich přenáší borreliózu

Zdraví

  6:00
Státní zdravotní ústav varuje, že klíšťat je už plná příroda a jsou velice aktivní. Až pětina z těch, které se na nás mohou přisát, přenáší lymeskou borreliózu, a v ohniskových oblastech každé sté klíště přenáší klíšťovou encefalitidu.

Klíšťová encefalitida je přírodně ohnisková nákaza s největším výskytem případů v okolí Prahy, v jižních Čechách, na jižní Moravě, například u Vranovské či Brněnské přehrady, na Plzeňsku, Opavsku či Bruntálsku, konstatuje Ivo Rudolf z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR.

Boreliózy přibylo letos o 10 procent. Víc je i zánětů mozku od klíšťat

„Lymeská borrelióza se vyskytuje prakticky na celém území České republiky zpravidla v lesních oblastech a ohniska nelze jednoznačně oddělit. U borreliózy také neexistuje v současnosti dostatek údajů o promořenosti klíšťat, která borrelie v jednotlivých regionech přenášejí,“ upozorňuje Ivo Rudolf, který vede Laboratoř medicínské zoologie ve Valticích. Laboratoř se věnuje výzkumu ekologie krevsajících členovců, především klíšťat a komárů, a výzkumu jimi přenášených nemocí.

Jak říká, lymeskou borreliózu v souhrnu přenáší až pětina dospělých klíšťat (samic), u nymf je promořenost 10 až 15 procent. Klíšťovou encefalitidu přenáší v ohnisku asi jedno procento klíšťat.

Městům se nevyhýbají

Ve městech se klíšťata vyskytují spíše vzácně, ale existují také výjimky. Odborníci našli infikovaná klíšťata i přímo v městských rekreačních parcích a příměstských „zelených“ aglomeracích. „Tam jsou klíšťata také a jsou samozřejmě promořena zárodky nemocí. Je to tedy riziko i pro městské obyvatele,“ říká doktor Rudolf. Před klíšťovou encefalitidou je možné se nechat očkovat, cena jedné dávky přijde přibližně na 800 korun. Přesnou cenu se dozvíte u svého praktického lékaře, můžete ji zjistit také na webových stránkách jednotlivých očkovacích center.

„Pro zachování obranyschopnosti je důležité, aby docházelo k pravidelnému přeočkování jednou dávkou po třech až pěti letech,“ připomíná základní pravidlo doktor Rudolf.

Očkovat je možné i děti, na vakcínu přispívají zdravotní pojišťovny. Díky zvyšujícímu se trendu očkování lidí proti klíšťové encefalitidě se u nás v posledních třech letech velmi mírně snižuje i počet případů klíšťové encefalitidy. Za dobrý příklad může sloužit sousední Rakousko, kde díky masivní proočkovanosti obyvatel klesl počet případů na minimum.

Důležitý je čas

Lymeská borrelióza je v časných fázích infekce velmi dobře léčitelná antibiotiky penicilinové řady a také tetracykliny. „Pokud se však borrelióza zjistí velmi pozdě, anebo je neléčená, už na antibiotickou léčbu reaguje velmi neochotně. Často se musí terapie opakovat a prodlužovat. V některých případech dochází i k přetrvání pozdních následků ve formě neurologických a kloubních postižení,“ zdůrazňuje Ivo Rudolf.

Prevence je tedy v tomto případě důležitá. Pokud si nechceme přírodu odepřít, doporučuje se použít repelenty a vhodné oblečení. Jsou jimi dlouhé a světlé kalhoty, na kterých je klíště dobře patrné. Po návštěvě prostředí, kde se mohou vyskytovat klíšťata, je třeba se dobře prohlédnout.

Klíště - ilustrační foto

A když už ruka na malou kuličku přisátou ke kůži narazí a vy chcete mít jistotu, že jste nebyli napadeni infikovaným parazitem? Můžete poslat klíště na vyšetření třeba do Českých Budějovic (www.gentrend.cz), kde se za půldruhého tisíce korun dozvíte, zda bylo přenašečem klíšťové encefalitidy, lymeské borreliózy nebo jiné nemoci. Vyšetření probíhá pomocí molekulárních metod, kdy se detekuje specifická nukleová kyselina patogenu.

Otázkou však je, zda má vyšetření klíštěte pro napadeného člověka podstatný smysl. „Čím dříve se klíště vyjme, tím větší je šance, že bakterie borrelie nepřejdou do hostitele. Také platí, že i když vyšetřované klíště je na borrelie pozitivní, nutně to nemusí znamenat infekci napadeného pacienta. Jen malé procento pozitivních klíšťat infikuje napadeného jedince, u ostatních si imunitní systém s nákazou poradí a k infekci vůbec nedojde. To nakonec platí u mnoha nákaz,“ říká Ivo Rudolf.

Onemocní i domácí zvířata

Laboratoř medicínské zoologie Akademie věd je jediným pracovištěm u nás, které se věnuje výzkumu ekologie krevsajících členovců i původcům přenášených nákaz. „Zajímáme se například právě o bakterii Borrelia burgdorferi, která způsobuje lymeskou boreliózu. Hostiteli této bakterie mezi obratlovci jsou hlavně drobní savci, nejčastěji myšovití hlodavci. Mohou to však být také někteří ptáci, kteří roznášejí infikovaná klíšťata na nová místa, třeba do příměstských parků. Hostitelů je ale daleko víc, od drobných po větší savce,“ popisuje doktor Rudolf.

Těmto zvířatům borrelie příliš nevadí. Lymeskou borreliózou však mohou být napadena i další zvířata včetně domácích, především psi, u kterých už bylo onemocnění popsáno.

A co je vlastně borrelie? Spirochéta, jednobuněčná bakterie tvarem připomínající spirálu je původceem vážné nákazy, jež se dokáže obdivuhodně přizpůsobit dvěma různým prostředím: organismu přenašeče – klíštěte a hostitele – obratlovce. Amimochodem, její příbuznou je spirochéta rodu Treponema, která způsobuje syfilis.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...