Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Slovensku se nakazilo 20 lidí klíšťovou encefalitidou

Zdraví

  15:43
BRATISLAVA - Dvě desítky lidí na východním Slovensku se v uplynulých dnech nakazily klíšťovou encefalitidou. Informovala o to dnes univerzitní nemocnice Louise Pasteura v Košicích, podle které jde o největší případ onemocnění svého druhu, jež tamní klinika infektologie zaznamenala za posledních pět let.

Hospitalizováno bylo 18 pacientů, další tři s podezřením na zmiňované virové onemocnění jsou sledováni ambulantně. Stav pacientů podle mluvčí nemocnice Ladislavy Šustové není komplikovaný.

Klíšťata číhají i ve městech. Až pětina z nich přenáší borreliózu

Lékaři nevyloučili, že příčinou onemocnění byla konzumace sýra. Virem se člověk může nakazit nejen po přisátí infikovaného klíštěte, ale i konzumací mléka a výrobků z nich, pokud bylo virem nakaženo zvíře. Proti onemocnění se lze nechat očkovat.

Onemocnění probíhá obvykle ve dvou fázích. Během jednoho až dvou týdnů od nákazy se dostaví příznaky podobné lehké chřipce, včetně nechutenství a střevních potíží. Po jejich odeznění nastává bezpříznaková fáze, následně pacient trpí kromě jiného vysokou teplotou, bolestmi hlavy či ztuhnutím šíje. Jednou z nejzávažnějších komplikací je zánět mozkových blan. Na pacientovi může virus zanechat trvalé následky, jako například chronické bolesti hlavy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!