Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Klíšťata nakazila výrazně více lidí než loni

Zdraví

  7:00
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Klíšťata na jihu Čech letos nakazila výrazně více lidí než loni touto dobou. Hygienici evidují už 110 případů onemocnění lymeskou borreliózou, což je o 44 víc než v předcházejícím roce, a 63 případů nebezpečné klíšťové encefalitidy. Těch je o 36 víc než v polovině loňského srpna. Vyplývá to z informací krajské hygienické stanice.

Na infikovaná klíšťata by si měli dát lidé pozor především na Jindřichohradecku. Pokud nejsou očkovaní, měli by před vstupem do lesa a křovin s bylinným patrem určitě použít repelent, případná klíšťata po návratu domů okamžitě odstranit.

JAK SE CHRÁNIT PŘED KLÍŠŤATY? PODÍVEJTE SE NA UŽITEČNÉ RADY

Nebezpečnou klíšťovou encefalitidou onemocnělo na jihu 63 lidí, nejvíce - 14 - na Českobudějovicku. S borreliózou hygienici evidují v sedmi okresech kraje 110 případů, tradičně nejvíce (49) na Jindřichohradecku.

Léčba klíšťové encefalitidy, nehnisavého zánětu mozkových blan nebo mozku, není známá, léčí se jen příznaky. V první fázi se objevují teploty s charakteristickými příznaky - únavou, bolestmi hlavy, svalstva a malátností. Po částečné úlevě ve druhé fázi nastupují nesnesitelné bolesti hlavy, závratě, malátnost a vysoké teploty. U řady pacientů je průběh onemocnění velmi vážný a dochází při něm k postižení míchy, může skončit i smrtí.

Klíště - ilustrační foto

Borelióza je podle lékařů méně závažnou nemocí, může však způsobit potíže s klouby nebo se srdcem. Léčit se dá antibiotiky.

Jižní Čechy patří dlouhodobě k největším přírodním ohniskům nákazy v Evropě. Loni v Česku klíšťovou encefalitidou onemocnělo 259 lidí, z toho 35 procent v Jihočeském kraji.

Autoři: ,