Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Komplikujete léčbu nového virů, kritizuje WHO vědce

Covid 19

  7:00
ŽENEVA - Světová zdravotnická organizace WHO vyzvala státy, ve kterých se v posledních měsících vyskytl nový koronavirus, aby vzájemně sdílely informace a nedovolily komerčním laboratořím vydělávat na výskytu nebezpečného viru, který dosud po celém světě zabil 22 lidí.
Laboratoř (ilustrační foto).

Laboratoř (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Nový druh koronaviru se objevil loni a jeho symptomy se podobají nákaze virem SARS, který způsobuje vážné dýchací obtíže.

ČTĚTE TAKÉ:

Prohlášení je podle agentury Reuters reakcí na nedávné oznámení Saúdské Arábie, kde se koronavirus objevil vůbec poprvé. Místní představitelé uvedli, že vývoj testů na toto onemocnění se zpozdí vzhledem k tomu, že je třeba brát v potaz patentové právo, kterým disponuje jistá laboratoř z Nizozemska.

Koronaviry

Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest (SARS). Šíří se kapénkami při kýchání. Při epidemii SARS v roce 2002 se nakazilo asi 8000 lidí a zhruba desetina z nich zemřela.

Virus byl poprvé identifikován loni v září, tři měsíce poté, co vědci převezli jeho vzorek ze Saúdské Arábie do Nizozemska. "Došlo k tříměsíčnímu zpoždění. Během této doby jsme vůbec nevěděli, že takový virus existuje," popsal náměstek saúdskoarabského ministra zdravotnictví Zijád Memíš.

Vzorek byl odvezen ze země bez jakéhokoli povolení a nizozemská laboratoř si následně nechala patentovat veškeré postupy výzkumu viru. Každý, kdo je chce nyní použít, ji tak musí zaplatit. Právě kvůli tomu se zpozdila výroba testů na nebezpečný koronavirus.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat