Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Komplikujete léčbu nového virů, kritizuje WHO vědce

Laboratoř (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Laboratoř (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

ŽENEVA Světová zdravotnická organizace WHO vyzvala státy, ve kterých se v posledních měsících vyskytl nový koronavirus, aby vzájemně sdílely informace a nedovolily komerčním laboratořím vydělávat na výskytu nebezpečného viru, který dosud po celém světě zabil 22 lidí.

Nový druh koronaviru se objevil loni a jeho symptomy se podobají nákaze virem SARS, který způsobuje vážné dýchací obtíže.

ČTĚTE TAKÉ:

Prohlášení je podle agentury Reuters reakcí na nedávné oznámení Saúdské Arábie, kde se koronavirus objevil vůbec poprvé. Místní představitelé uvedli, že vývoj testů na toto onemocnění se zpozdí vzhledem k tomu, že je třeba brát v potaz patentové právo, kterým disponuje jistá laboratoř z Nizozemska.

Koronaviry

Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest (SARS). Šíří se kapénkami při kýchání. Při epidemii SARS v roce 2002 se nakazilo asi 8000 lidí a zhruba desetina z nich zemřela.

Virus byl poprvé identifikován loni v září, tři měsíce poté, co vědci převezli jeho vzorek ze Saúdské Arábie do Nizozemska. "Došlo k tříměsíčnímu zpoždění. Během této doby jsme vůbec nevěděli, že takový virus existuje," popsal náměstek saúdskoarabského ministra zdravotnictví Zijád Memíš.

Vzorek byl odvezen ze země bez jakéhokoli povolení a nizozemská laboratoř si následně nechala patentovat veškeré postupy výzkumu viru. Každý, kdo je chce nyní použít, ji tak musí zaplatit. Právě kvůli tomu se zpozdila výroba testů na nebezpečný koronavirus.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?