5. října 2009 20:17 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Konec zmatků. Zubařské pohotovosti jsou na webu

U zubaře (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U zubaře (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Při hledání nejbližší zubní pohotovosti dosud zažívali pacienti s bolavými zuby utrpení. Často tápali, kam se vlastně obrátit. Obzvlášť když je úporné bolesti překvapily na návštěvě nebo dovolené, kde neměli dopředu o pohotovostech přehled.

"Byl kolem toho zmatek. Pacienti pátrali, kdo kde má službu," popisuje nový prezident České stomatologické komory (ČSK) Pavel Chrz. Od včerejška by hledání mělo být jednodušší.

Přehledný seznam stomatologických pohotovostí zveřejnila ČSK na internetových stránkách www.dent.cz. Byl to jeden z prvních kroků Chrze ve funkci prezidenta stavovské organizace.

Dosud zveřejňovaly informace o zubních pohotovostech jednotlivé obce nebo kraje. Pacienti s akutním problémem tak museli hledat na různých internetových stránkách. Data stomatologické komory mají navíc tu výhodu, že jsou neustále průběžně aktualizovaná. Obsahují také telefonický kontakt, kde je možné si pohotovostní službu ověřit.

Situaci komplikuje fakt, že jsou stomatologické pohotovosti v jednotlivých krajích organizovány různě. Někde je přímo zajišťují krajské úřady, pak se nachází obvykle v nemocnici nebo na záchrance. Jinde zase drží ze své vůle pohotovosti jednotliví zubní lékaři, střídají se podle vlastní domluvy. Pak najdou pohotovost pacienti v ordinaci lékaře, který je právě na řadě.

Pojišťovny pohotovost v platbách nezohledňují
Tyto dva typy zubních pohotovostí jsou v Česku zastoupeny zhruba stejnou měrou. "Když zajišťují pohotovost zubní lékaři ve svých ordinacích, je problém s informovaností," říká Chrz. K dispozici jsou roční rozpisy služeb, ty se ale mohou měnit. Navíc není samozřejmostí, že by zubař v tomto systému dostal za pohotovost zaplaceno. Zdravotní pojišťovny zubní pohotovost v platbách nezohledňují a krajské úřady na ně přispívají jen někde. "V zákoně je vágní formulace, která financování neřeší," vysvětluje Chrz.

I druhý systém zubních pohotovostí, kdy lékaři slouží stále na jednom místě, má ovšem své nevýhody. "Když má lékař jednou za měsíc dojet do krajského města do nemocnice a tam sloužit pohotovost na zařízení, které nezná, nemůže odvádět tak kvalitní péči jako u sebe v ordinaci," soudí Chrz. Ochota lékařů podílet se na centrální pohotovosti je proto podle prezidenta komory menší.

Zcela unikátní situace je v Kladně. Tam provozuje jednu zubní pohotovost kraj a druhou město ve spolupráci se soukromou firmou.