Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Kopřivku může vyvolat onemocnění vnitřních orgánů, říká lékař

Podrážděná pokožka - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podrážděná pokožka - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Svědění a pupínky, které se vysévají několikrát denně. Chronická kopřivka trápí čím dál tím více lidí. Pozor by se ale měly dát především ženy. „Zatím se nepodařilo zjistit proč, ale chronická kopřivka postihuje častěji ženy,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz přednosta dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger.

Lidovky.cz: Můžeme si chronickou kopřivku splést například s ekzémem?
Neškolené oko by s tím mohlo mít problém, ale kopřivka na rozdíl od ekzému kromě svědění i pálí, kožním projevem jsou kopřivkové pupeny a ne ekzémové pupínky a jednotlivý výsev projevů u kopřivky trvá jen cca 24 hod a nikoliv řádově dny jako u ekzému.

Lidovky.cz: Trpí chronickou kopřivkou více muži nebo ženy?
Pozor by si měly dát především ženy, protože výskyt tohoto kožního onemocnění je u žen dvojnásobně vyšší než u mužů. Tento jev je zatím pro nás bez známého důvodu. Některé choroby se vyskytují častěji u jednoho z pohlaví. Například hormonálně podmíněná onemocnění. U mužů vidíme častěji těžší formy akné, seborrhoické dermatitidy, u žen zase žilní varixy na dolních končetinách nebo bez nějakého zatím známého důvodu chronickou kopřivku.

Lidovky.cz: Proč se onemocnění vyskytuje častěji u žen?
Zatím se důvody častějšího výskytu chronické kopřivky u žen nepodařilo zjistit.

Lidovky.cz: Jak se chronická kopřivka projevuje?
Pokud se vysévají denně nebo opakovaně během několika dní typické kopřivkové pupeny (urtiky) různé velikosti po dobu delší než 6 týdnů, hovoříme o chronické kopřivce.

Lidovky.cz: Můžeme onemocnění nějakým způsobem předcházet?
U kopřivky během kompletního vyšetřování nemocného pátráme po vyvolávající příčině. Podaří-li se nám ji zjistit, je nutné, aby se jí pacient vyvaroval. Pokud se ji nepodaří najít, nedá se novým výsevům kopřivky předcházet a jsme odkázání na dlouhodobé podávání antihistaminik nebo jiných protizánětlivých preparátů včetně biologické léčby.

Lidovky.cz: Jaké jsou nejčastější příčiny?
U dětí se často setkáváme s kopřivkou po potravinách (typická kopřivka po jahodách), u dospělých bývají příčinou kromě léků různé vnitřní choroby, například jater, ledvin, slinivky břišní, nebo chronické záněty ve stomatologické, gynekologické nebo ORL oblasti. Kopřivka může vznikat i na fyzikálním podkladu – chladová, tepelná, mechanická, cholinergní. U časti pacientů se ale příčina nenajde, pak hovoříme o chronické spontánní kopřivce.

Svědění vede také k tomu, že dítě má sklony být ve škole nepozorné.

Lidovky.cz: U koho se projevuje akutní kopřivka?
Ta se nejčastěji objevuje u dětí a lidí v mladším věku. Většinou v reakci na určitou potravinu – například jahody, mléko, po užívání některých léků, při virovém onemocnění či v kombinaci virózy a podání určitého léku.

Lidovky.cz: Jak je onemocnění časté?
Každý pátý člověk na světě se alespoň jednou za život s nějakým druhem kopřivky setká. A to není zanedbatelné číslo. Maximum výskytu chronické kopřivky je mezi 20. a 40. rokem věku.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Ze života: Rakovina prsu může bolet nejen v pozdním stádiu
Ze života: Rakovina prsu může bolet nejen v pozdním stádiu

Ráda bych s vámi sdílela svůj příběh o tom, že rakovina bolet může. A doufám, že to alespoň jedné váhající může pomoct s rozhodováním, jestli jít...