Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Liposukci podstupují čím dál častěji i muži, říká lékař

Zdraví

  6:00
S liposukcí se pojí celá řada mýtů a polopravd. Jeden z nejžádanějších zákroků plastické a estetické chirurgie udělal od dob své premiéry velký krok kupředu a z výsledků se dnes těší nejen ženy, ale čím dál častěji i muži. „Liposukce ale není vhodná pro každého, s tím musí lidé počítat,“ říká plastický chirurg Medicom Clinic Petr Pachman.

První změny ve tvaru postavy poznáte už po týdnu, ale definitivně se výsledek liposukce projeví až po čtyřech šesti týdnech. foto: Shutterstock

Lidovky.cz: Když srovnáte liposukci dnes a před deseti lety. V čem vidíte největší posun kupředu?
Největší posun vidím v příklonu k méně agresivním, šetrnějším a preciznějším technikám tumescentní liposukce, včetně laserové a ultrazvukové. V současné době drtivou většinu liposukcí provádíme jen v lokálním znecitlivění, což pacientovi přináší kratší dobu rekonvalescence. Tento krok kupředu sebou přinesl také negativa. Často se setkávám s pacienty, kteří podstoupili zákrok na některém z neakreditovaných pracovišť a u lékařů jiných specializací než je plastická chirurgie. Zcela samostatnou kapitolu představuje zneužívání pojmu „liposukce“ neúčinné metody tzv. neinvazivních liposukcí, které nemají s efektivním odstraněním tuku nic společného.

Lidovky.cz: Stále panuje všeobecná představa, že na liposukci chodí spíše silní a obézní lidé. Je tomu tak skutečně?
Nemyslím si, ale samozřejmě i takoví se objeví. Přichází k nám především lidé, kteří na sobě pracují, a přesto se jim nedaří odstranit tuk třeba jen ze specifické oblasti těla. Dobře provedený výkon je znovu nastartuje a motivuje k další práci. Velká část klientů se rovněž potýká s problematickými a asymetrickými partiemi. Ty jim často dělají problém v denní životě, například při výběru oblečení. Ani ty bych však nezařadil do kategorie obézních.

Liposukce ze slevových portálů mohou být nebezpečné, varují odborníci

Lidovky. cz: S čím musí počítat člověk, který chce odsát tuk?
Pacienti jsou občas překvapeni, kolik lidí se jim od první konzultace, přes samotný výkon, až po poslední kontrolu věnuje. Lékař na prvním vyšetření zhodnotí danou oblast, navrhne optimální typ liposukce a zároveň podá maximální množství informací. Celkově se jedná o ambulantní zákrok, který nevyžaduje hospitalizaci. Lidé musí počítat s několikadenním omezením, případnou mírnou bolestivostí v dané lokalitě a samozřejmě, a to je velmi důležité pro celkovou úspěšnost zákroku, zhruba čtyřtýdenním nošením kompresního prádla. Prádlo přispívá k hojení, vstřebávání modřinek a otoků. Nutné je omezit sportovní aktivity po dobu šesti týdnů.

Lidovky.cz: Je liposukce vhodná skutečně pro každého?
Pro každého určitě vhodná není, přestože při dobré technice a vybavení lze rozšířit spektrum zákroků i vhodnou klientelu. Před zákrokem vždy pacienti podstupují předoperační vyšetření, včetně krevních odběrů, kde je možné odhalit některá riziková zdravotní omezení, kvůli kterým provedení operace není vhodné, nebo je přímo nemožné.

Lidovky.cz: Vyžaduje pooperační péče nějaká zvláštní pravidla? Mohou si pacienti jejich nedodržením způsobit třeba i trvalejší následky?
Z pooperačních zásad bych vyzdvihl nošení kompresního prádla a omezení sportování po lékařem doporučenou dobu. Předejdeme tím nežádoucím nebo déle trvajícím otokům. 

Autor: