22. září 2009 17:23 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Léčba červy funguje. Larvy zachránily ženu před amputací

V brněnské Nemocnici Milosrdných bratří začali v září k odstraňování odumřelé tkáně z ran používat larvy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V brněnské Nemocnici Milosrdných bratří začali v září k odstraňování odumřelé tkáně z ran používat larvy | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO Nechat si nasadit do otevřené rány červy je pro většinu lidí poněkud nepředstavitelná věc. Ti, které ale trápí proleženiny, nehojící se rány či bércové vředy, vítají i tuto alternativní metodu léčby jako šanci. A právem – červi pomáhají.

Larvoterapii (odborně maggot terapii) nově nabízejí pacientům v brněnské Nemocnici Milosrdných bratří. Podobných pracovišť není stále v tuzemsku mnoho.

Larvy tělo zbavují odumřelé tkáně, která jim naopak velmi "chutná". První aplikaci vyzkoušeli odborníci z ambulance léčby ran v září. Dnes dostal svoji dávku červíčků další pacient.

V brněnské Nemocnici Milosrdných bratří začali v září k odstraňování odumřelé tkáně z ran používat larvy

Staršímu muži po infarktu lékaři odstranili cévu v lýtku, část dlouhé jizvy se ale špatně hojí. "Už mne to trápí dva měsíce, takže jsem moc neváhal," svěřil se pacient chvíli před tím, než mu sestřička do rány aplikovala několik desítek zhruba dvoumilimetrových larviček.

V ráně zůstanou do čtvrtka a pokud jim bakterie zachutnají, povyrostou až na délku jednoho centimetru. "Není to nepříjemné, nebolí to. Je ale pravda, že ke konci druhého dne může nemocný cítit, jak ho to lechtá," připouští odborná sestra se specializací na chronické rány Martina Kunstová.

S červy manipuluje zcela v klidu, ale chrousta nebo myš by prý do ruky nevzala. Obavy z toho, že by nějaký zapomenutý červ v ráně zůstal, jsou prý zcela zbytečné. Červi nesnáší světlo a po odkrytí gázy vylezou rovnou do pinzety. Lékaři je navíc nikdy neaplikují do blízkosti nějakých tělních dutin.

V brněnské Nemocnici Milosrdných bratří začali v září k odstraňování odumřelé tkáně z ran používat larvy

"K aplikaci používáme larvy pěstované specializovanou tuzemskou firmou. Jde o laboratorně, sterilně pěstované larvy mouchy Lucilia sericata. Sterilita je zajišťována dezinfekcí muších vajíček, pěstováním larev na výživném sterilním mediu a transportu ve speciálním k tomuto účelu vyrobeném plastovém kontejnerku," doplnila Kunstová.

Jedna dávka červů stojí zhruba 3500 korun, léčbu nemocnici hradí pojišťovna. Výsledky léčby jsou zatím velmi povzbudivé. První pacientce zachránily larvy nohu před amputací. "A paní dokonce znovu chodí," upřesnil mluvčí nemocnice Pavel Gejdoš.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!