Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nové vakcíny. Lék na žloutenku už má své nástupce

Zdraví

  5:26
Vědecké týmy pracují na vývoji nových vakcín proti žloutence. Snad ještě větší pozornost je však věnována vývoji léků, jež by mohly usnadnit život pacientům. Češi mají už dnes k dispozici vakcíny proti žloutence typu A a B, které je před nemocí chrání. Také v léčbě nemocných se v poslední době objevila řada novinek.

Věda- ilustrační foto: Shutterstock

Donedávna se u nás používal prakticky jediný lék – interferon. Je to upravená molekula látky tělu vlastní připravená metodami genetického inženýrství. Jejím úkolem je stimulovat imunitní systém a tak likvidovat virus žloutenky.

Výsledky jen u poloviny nemocných

Dosáhnout tohoto cíle pomocí interferonu se však daří asi jen u poloviny nemocných. Velkou nevýhodou tohoto léku navíc je, že má i řadu nepříjemných vedlejších účinků. U pacientů se poměrně často po jeho aplikaci objevují chřipkové příznaky, vysoké teploty a další obtíže. Někteří trpí depresemi či nechutenstvím, bývají méně výkonní a někdy jim i padají vlasy. Interferon navíc zvyšuje imunitu proti virům, ale zároveň snižuje imunitu proti bakteriím. Pro pacienty před transplantací jater tak mnohdy představuje velké riziko.

„Díky inovacím se daří přicházet s léčbou, která je rychlejší, účinnější a zároveň předchází vzniku komplikací,“ uvádí Jakub Dvořáček, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu. „Aktuálně je v pokročilém stadiu vývoje 75 léků proti hepatitidě C.“

Přednosti moderních léků oceňuje i zástupce přednosty Kliniky hepatogastroenterologie IKEM v Praze Jan Šperl. Nové preparáty začali na tomto pracovišti používat před dvěma lety a mají s nimi velmi dobré zkušenosti. Už proto, že jsou schopné zaútočit přímo na virus hepatitidy a zablokovat jeho množení. Díky tomu se daří vyléčit naprostou většinu pacientů. Zatímco léčba interferonem trvala v průměru 48 týdnů, nové preparáty jsou schopné pacienta vyléčit za 12 týdnů. Tyto léky dokážou pomáhat i pacientům po transplantaci, jimž se v nových játrech usadil virus žloutenky a dosavadní léčba nezabírala.

Moderní léčba je však drahá. VNěmecku, Francii nebo Švýcarsku se přesto s její pomocí léčí většina nemocných. V Česku ji zatím dostávají pouze pacienti s nejtěžší formou onemocnění – jaterní cirhózou. Ostatní se léčí interferonem, který se někdy kombinuje s moderními preparáty.

„Samozřejmě bychom novou léčbu rádi rozšířili na všechny pacienty,“ říká doktor Šperl. „V září má snad Evropská asociace pro studium jater vydat nový doporučený postup, v němž by již nebylo doporučeno používání interferonů, pak by se nám naše požadavky určitě lépe prosazovaly.“ Nejen nové léky mohou snížit výskyt závažných forem žloutenky. Hodně záleží také na prevenci a včasném záchytu pacientů. „Zahraniční zkušenosti jasně naznačují, že přínosnější než plošný screening je testování rizikových skupin,“ říká Jan Šperl.

Spolupráce s praktiky

Bez spolupráce s praktickými lékaři se však podobné testy neobejdou. Již před deseti lety proto dostali čeští praktici doporučení, jak napomoci při vyhledávání lidí, kteří v sobě nosí virus žloutenky. Při vstupní prohlídce by se měli nového pacienta zeptat například na to, zda si někdy nepíchnul drogu, nemá tetování anebo nebyl na dialýze. A pokud je odpověď na podobné otázky kladná, měl by lékař udělat pacientovi test na hepatitidu C. Jenže ne všichni tohle dělají, možná i proto, že jim prozatím ministerské vyhlášky nic podobného nepřikazují.

Hepatogastroenterologové navíc nejednou narážejí nejen na nepochopení laiků, ale i svých lékařských kolegů. „Žloutenka je stále tabuizovaná nemoc, o níž si řada lidí myslí, že se přenáší jen drogami,“ uvádí Soňa Fraňková z IKEM v Praze. Ve skutečnosti se v minulosti mnozí pacienti nakazili při dialýze anebo při transfuzi krve před rokem 1992, než se začali testovat dárci. Přestože si svoji nemoc sami nezavinili, nejednou mají problém s nepříjemnými reakcemi svého okolí. Těžko také shánějí práci a leckdy se jim jen obtížně daří najít zubního lékaře nebo porodníka, který by byl ochotný je ošetřit.

Rady, tipy, fakta

  • Virové žloutenky S virovými žloutenkami se celosvětově potýká 400 milionů lidí.
  • Téměř 1,4milionu osob ročně následkům této infekce podlehne, většinou to jsou pacienti se žloutenkou typu B a C. ̈
  • Při porovnání úmrtnosti představují virové hepatitidy větší riziko než AIDS nebomalárie.
  • Hepatitida typu A (zvaná nemoc špinavých rukou) se projeví 14 až 42 dnů od nákazy, letní infekce se tedy projevují od poloviny srpna.
  • Virus hepatitidy B a C se přenáší infikovanou krví, z těhotné nakažené ženy na dítě, případně nechráněným pohlavním stykem.
  • Hepatitida typu E má inkubační dobu 1 až 3 měsíce. Přenáší se infikovanou vodou a jídlem, přivézt si ji můžete třeba z jihovýchodní Asie, ale nyní je nejčastější příčinou onemocnění konzumace nedostatečně tepelně upraveného masa, například při grilování.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...

Mohlo by vás zajímat