Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lékaři z Brna zkoušejí novou metodu léčby epilepsie

Zdraví

  7:00
BRNO - Lékaři z Centra pro epilepsie Brno zkoušejí novou metodu léčby epilepsie, hlubokou mozkovou stimulaci. Zatím se jí podrobilo pět pacientů. Kromě toho pacienty léčí léky i jinými druhy operací. Během setkání to při příležitosti Dne epilepsie řekl přednosta Neurologické kliniky Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Milan Brázdil.
Lékaři - ilustrační foto.

Lékaři - ilustrační foto. foto: Shutterstock

V Brně jako v jednom z mála center pro léčbu epilepsie mají pacienti také možnost podrobit se ketogenní dietě, která jim uleví změnou vnitřního prostředí. Epilepsie je onemocnění, které vzniká geneticky nebo po poškození mozku například vlivem nehody nebo nemoci. Epileptici mají různě četné záchvaty.

Centrum pro epilepsie

Mohou při nich být úplně paralyzovaní, ale mohou i automaticky pokračovat v činnosti, kterou následně plně neovládají. "Měl jsem záchvaty malé. Najednou jsem se octl v jiném světě, který nedokážu přesně popsat. Probíral jsem se třeba po minutě," popsal svůj stav jeden z pacientů na setkání.

Podle lékařů se lidé v takovém záchvatu nedokážou kontrolovat a mohou například vypadnout z okna nebo vejít do silnice.

Stimulace bloudivého nervu

V ČR má nějakou formu epilepsie zhruba 100 000 lidí. U 20 až 30 procent pacientů nezabírá farmakologická léčba, pro pět až deset procent lidí s epilepsií je vhodná operace. Tou se buď může stimulovat takzvaný bloudivý nerv nebo se zcela odstraní část mozku zasažená epilepsií. V Brně udělají lékaři ročně zhruba 25 až 30 resekcí, tedy odstranění části mozku, a přibližně 20 pacientům implantují stimulátor bloudivého nervu.

Nově lékaři zkoušejí operaci takzvanou hlubokou mozkovou stimulací. Je určena těm, kterým výše vyjmenované způsoby léčby nezabírají nebo pro ně nejsou vhodné. "Spočívá to v zavedení speciálních elektrod hluboko do mozku, do takzvaných předních thalamických jader. Pod kůží je veden drátek k stimulátoru umístěnému v podklíčkové krajině," vysvětlil Brázdil.

O centru pro epilepsie

Centrum pro epilepsie Brno vzniklo v roce 1992 a je do něj zapojeno několik klinik obou brněnských fakultních nemocnic.

Do Brna jezdí také mnoho pacientů ze Slovenska a Polska, protože podle lékařů nejsou jejich nemocnice na takové úrovni jako zdejší.

Centrum vzdělává epileptology z ostatních českých nemocnic a pořádá i mezinárodní kurzy. Poslední pořádal letos v lednu. V pondělí 11. února oslaví třetí Evropský den epilepsie.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat