Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lékaři z Brna zkoušejí novou metodu léčby epilepsie

Zdraví

  7:00
BRNO - Lékaři z Centra pro epilepsie Brno zkoušejí novou metodu léčby epilepsie, hlubokou mozkovou stimulaci. Zatím se jí podrobilo pět pacientů. Kromě toho pacienty léčí léky i jinými druhy operací. Během setkání to při příležitosti Dne epilepsie řekl přednosta Neurologické kliniky Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Milan Brázdil.
Lékaři - ilustrační foto.

Lékaři - ilustrační foto. foto: Shutterstock

V Brně jako v jednom z mála center pro léčbu epilepsie mají pacienti také možnost podrobit se ketogenní dietě, která jim uleví změnou vnitřního prostředí. Epilepsie je onemocnění, které vzniká geneticky nebo po poškození mozku například vlivem nehody nebo nemoci. Epileptici mají různě četné záchvaty.

Centrum pro epilepsie

Mohou při nich být úplně paralyzovaní, ale mohou i automaticky pokračovat v činnosti, kterou následně plně neovládají. "Měl jsem záchvaty malé. Najednou jsem se octl v jiném světě, který nedokážu přesně popsat. Probíral jsem se třeba po minutě," popsal svůj stav jeden z pacientů na setkání.

Podle lékařů se lidé v takovém záchvatu nedokážou kontrolovat a mohou například vypadnout z okna nebo vejít do silnice.

Stimulace bloudivého nervu

V ČR má nějakou formu epilepsie zhruba 100 000 lidí. U 20 až 30 procent pacientů nezabírá farmakologická léčba, pro pět až deset procent lidí s epilepsií je vhodná operace. Tou se buď může stimulovat takzvaný bloudivý nerv nebo se zcela odstraní část mozku zasažená epilepsií. V Brně udělají lékaři ročně zhruba 25 až 30 resekcí, tedy odstranění části mozku, a přibližně 20 pacientům implantují stimulátor bloudivého nervu.

Nově lékaři zkoušejí operaci takzvanou hlubokou mozkovou stimulací. Je určena těm, kterým výše vyjmenované způsoby léčby nezabírají nebo pro ně nejsou vhodné. "Spočívá to v zavedení speciálních elektrod hluboko do mozku, do takzvaných předních thalamických jader. Pod kůží je veden drátek k stimulátoru umístěnému v podklíčkové krajině," vysvětlil Brázdil.

O centru pro epilepsie

Centrum pro epilepsie Brno vzniklo v roce 1992 a je do něj zapojeno několik klinik obou brněnských fakultních nemocnic.

Do Brna jezdí také mnoho pacientů ze Slovenska a Polska, protože podle lékařů nejsou jejich nemocnice na takové úrovni jako zdejší.

Centrum vzdělává epileptology z ostatních českých nemocnic a pořádá i mezinárodní kurzy. Poslední pořádal letos v lednu. V pondělí 11. února oslaví třetí Evropský den epilepsie.

Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat