23. září 2010 19:32 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Léková agentura vyzvala ke stažení léků na cukrovku. Ohrožují srdce

Potravinové doplňky (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potravinové doplňky (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

LONDÝN Evropská léková agentura (EMA) ve čtvrtek vyzvala ke stažení léků na cukrovku s rosiglitazonem v Evropské unii z důvodu srdečních rizik, které jsou spojeny s těmito produkty britské laboratoře GlaxoSmithKline (GSK). Uvedly to zahraniční agentury. Tyto léky pod názvem Avandia a Avandamet se používají i v Česku.

Odborníci agentury dospěli k názoru, že prospěšnost léků s aktivní látkou rosiglitazon nevyvažuje míru rizika. Podle londýnského sídla EMA by se za několik měsíců měly raději přestat v Evropě prodávat. Doporučila lékařům, aby hledali jiné způsoby léčby cukrovky.

Po léku na cukrovku s rosiglitazonem byl v Česku za šest let hlášen jen jeden případ srdečního selhání, řekl v červenci ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Martin Beneš. Reagoval tak na zprávu deníku The New York Times, že stovky lidí v USA, kteří lék užívají, prodělaly infarkt či selhání srdce. V ČR se lék na doporučení evropských odborníků nedává lidem se srdečním onemocněním, zdůraznil Beneš.

První studie, v níž bylo zahrnuto 228.000 pacientů v USA, ukázala, že riziko akutního srdečního infarktu, mozkové mrtvice a úmrtí je u lidí nad 65 let užívajících rosiglitazon vyšší než u těch, kteří dostávají na cukrovku druhého typu jiný lék. Novější studie pak ukázala vyšší riziko srdečního infarktu, ale ne jiných onemocnění srdce či úmrtí.


Rosiglitazon je registrován v EU pod názvem Avandia, v kombinaci s metforminem jako Avandamet a s glimepiridem jako Avaglim.

ČTK