12. listopadu 2014 6:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

LN: Jen vitaminy vaši imunitu nezachrání, varují lékaři

Léky  (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Léky (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Imunitní systém skloňujeme ve všech pádech a naučili jsme se v něm hledat laickou odpověď na mnohá onemocnění. Často si ho ale představujeme příliš zjednodušeně a naivně očekáváme okamžité výsledky od zvýšeného přísunu vitaminů nebo probiotik. Mnohem důležitější je ale životní styl, radí lékaři.

Imunitní systém má za úkol rozpoznávat, co našemu organismu škodí a co je nám ku prospěchu. Chrání nás proti patogenním mikroorganismům a dokáže je likvidovat, zároveň ale umí rozlišit, co našemu organismu svědčí. Podle současného náhledu má schopnost zapojit se do obranné reakce každá tělní struktura.

Naše tělo má řadu zbraní, kterými proti patogenům bojuje, a jejich působení na sobě můžeme často pozorovat. Patří mezi ně například zánět, jehož projevy jako horečka, zčervenání, otok či bolest v místě zánětu jen málokdo přehlédne.

Jenom vitaminy k imunitě nestačí.

Jenom vitaminy k imunitě nestačí.

„Cílem obranné reakce, tzv. obranného zánětu, je odstranit příčinu poškození, zajistit obnovu tělních struktur a připravit se pro efektivnější reakci při příštím setkání s týmž podnětem,“ říká přední imunolog Jan Krejsek, přednosta Ústavu klinické imunologie a alergologie Lékařské fakulty UK v Hradci Králové. Krejsek. Tato imunologická paměť je základem očkování.

Jaký vliv má na naši imunitu přirozený porod a kojení? Máme šanci ovlivnit obranyschopnost svého organismu i v dospělosti? Jak imunitu ovlivňuje stres, nadváha a nedostatek pohybu?

Odpovědi naleznete ve středečních Lidových novinách.

Josef Žídek

Najdete na Lidovky.cz