Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Mamograf škodí při opakovaném užití, říká odborník

Zdraví

  9:53
PRAHA - Ženy pod 40 let by neměly žádat o mamografické vyšetření, pokud nemají v rodině někoho s rakovinou prsu a nemají příznaky zhoubné nemoci. Zdravotní pojišťovny uhradí mamografii zdravým ženám až od 40 let. Jestliže lékař odmítá napsat mladší ženě žádanku, postupuje podle odborných doporučení. Žena by to neměla řešit tím, že si vyšetření zaplatí, řekl mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiří Rod.
Vyšetření na mammografu (ilustrační foto)

Vyšetření na mammografu (ilustrační foto) foto: Shutterstock

"Preventivní mamografie by u žen mladších 40 let neměla být prováděna a u ostatních nanejvýš jednou za rok. Jen taková expozice prsní tkáně měkkému záření je odůvodněná," vysvětlil. Mladším ženám platí pojišťovny ultrazvukové vyšetření prsou, které je pro jejich věk vhodnější.

V Česku ročně onemocní rakovinou prsu 6000 žen, zemřou 2000. Valná většina jsou ženy vyššího věku. Genetickou zátěž má pět procent žen, u nich je až 90 procentní riziko vzniku rakoviny. Dvě procenta pacientek jsou ženy mladší 35 let, na ně je zaměřen preventivní Projekt 35.

Mamograf škodí při opakovaném používání, říká odborník Jan Daneš

Jan DanešRadiolog Doc. MUDr. Jan Daneš, CSc., přednosta radiodiagnostické kliniky VFN v Praze a 1. LF UK. Je také vedoucím Centra diagnostiky chorob prsu.
Lidovky.cz: Proč není mamografie vhodná pro ženy pod 40 let?
Předně je nutné říci, že každá žena je v jiné rizikové skupině a pro každou ženu se stanovuje individuální plán případné léčby. Mladý prs je citlivější na záření, který mamograf vydává. Pokud je však vyšetření jednorázové, škodlivé není. V žádné zemi se vyšetření mamografem pod 40 let nedělá. V České republice mají akreditovaná mamografická centra dokonce zákaz takového vyšetření u žen pod 40 let.

Lidovky.cz: Jaká je tedy škodlivost mamografu?
Jedná se o rentgenovou metodu, takže škodlivost je nízká. Přínos metody mnohonásobně převyšuje teoretickou újmu. Pokud by se však mamografie dělala u mladých žen opakovaně, újma by mohla být veliká.

Lidovky.cz: V čem újma spočívá?
Každé záření je pro člověka škodlivé. Za celý život se počet těchto záření sčítá a každá dávka navíc je tím pádem škodlivá.

Lidovky.cz: Jak často se doporučuje metoda mamografu ženám nad 40 let?
Interval se posuzuje podle rizika. Neměl by být častější, než jednou za rok. 

                                                           Martin Melichar, Lidovky.cz


Ve screeningovém programu hradí zdravotní pojišťovny mamografické vyšetření ženám od 45 do 69 let. Ministerstvo zdravotnictví chce od podzimu zrušit horní věkovou hranici, takže by všechny zdravotní pojišťovny hradily screening i ženám nad 70 let. Zatím to dělají jen některé ze svých fondů prevence.

Praktický lékař nebo gynekolog mají povinnost poslat ženy ze sledované věkové skupiny na vyšetření jednou za dva roky a jednou za rok při preventivní prohlídce vyšetřit prsa pohmatem. Pokud žena nad 40 let žádá o mamografii dřív než za dva roky, zaplatí zhruba 500 korun.

Mladší ženy vyšetří lékař ultrazvukem. Ten je podle odborníků vhodnější než mamografie právě pro vyšetření mladých žen, které trápí bolestivost prsou. "Každá ze zobrazovacích metod má jiné možnosti, často se naopak ještě po mamografii dělá doplňkové vyšetření ultrazvukem," řekl Rod. Upozornil, že stejně jako mamografii by také ultrazvukové vyšetření měly ženy absolvovat ve specializovaných centrech s akreditací, kde se problematikou onemocnění prsu zabývají zkušení odborníci.

Autoři: ,