4. května 2015 5:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Mariánským lázním vzrostl zisk. Také díky nárůstu české klientely

Mariánské lázně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mariánské lázně | foto: Lidové noviny

MARIÁNSKÉ LÁZNĚ Léčebným lázním Mariánské Lázně v loňském roce vzrostly tržby na 900,4 milionu korun. Proti roku 2013 je to o 64 milionů více. Zisk firmy stoupnul z předloňských 83 milionů na 131 milionů korun. Za nárůstem byl pozitivní vývoj kurzu koruny i výrazný nárůst počtu českých pojištěnců.

Pomohlo i teplé počasí, které snížilo náklady na energie, informoval viceprezident Léčebným lázním Mariánské Lázně a.s. (LLML) Pavel Říha.

Protože značná část příjmů lázeňské společnosti je v eurech, pomohlo oslabení koruny o asi šest procent. „Na pozitivním výsledku se podílel i nárůst (počtu) pojištěnců od českých zdravotních pojišťoven, a to o 73 procent,“ uvedl Říha. Čeští pojištěnci ale tvoří jen malou část celkové klientely. Jejich podíl na tržbách společnosti loni i s nárůstem dosáhl 5,5 procenta. Podíl samoplátců včetně zahraničních hostů pak byl 94,5 procent.

Průměrná obsazenost lázeňských hotelů společnosti se loni meziročně snížila, ale jen nepatrně o 0,1 procenta a činila 74,4 procenta.

LLML loni investovaly 57 milionů korun a dalších 55 milionů korun dala na opravy. Šlo o rekonstrukce 27 pokojů a vybudování nové sauny v Nových lázních, rekonstrukce 14 pokojů a léčebného oddělení v komplexu Svoboda - Palladio nebo o rekonstrukci restaurace v hotelu Vltava.

„Investice a opravy na rok 2015 jsou přibližně ve stejné výši jako v roce 2014. Hlavní část investic bude směřována do rekonstrukce pokojů,“ uvedl Říha. Plánuje se také rekonstrukce Informačního centra na hlavní kolonádě Lázeňská společnost loni proti roku 2013 zvýšila počet zaměstnanců z 641 na 650. Nyní ale počet zaměstnanců klesl o několik procent. „Prodloužili jsme dobu provozní přestávky u tříhvězdičkových hotelů, které plánujeme otevřít až na hlavní sezónu,“ dodal Říha.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz