Pátek 4. října 2024, svátek má František
130 let

Lidovky.cz

Migréna trápí častěji ženy. Bolest hlavy lze zahnat i bez prášků

Zdraví

  6:24
S pocitem bolesti se někdy setkal každý z nás, ty šťastnější bolest obtěžovala jen zřídka. Po celé dějiny se člověk snaží bolesti zbavit, nebo ji alespoň ztlumit. Daří se mu to stále lépe.

Bolest hlavy (ilustrační foto) foto: Shutterstock

V Mezopotámii používali k potlačení bolesti byliny a alkohol, ve 13. století př. n. l. se v písemných zmínkách objevuje opium. Číňané vymysleli akupunkturu a při operacích nemocnému ulehčovali od bolestí přípravkem s indickým konopím, které se při léčbě chronické bolesti používá dodnes.

V Římě však už v 1. st. n. l. považoval lékař Celsus bolest za příznak nemoci. Na tyto myšlenky navázal ve druhém století Galénos. Napsal přes 50 knihomedicíně a na bolest a její vznik se díval podle dnešního hodnocení vcelku pokrokově. Novodobá léčba bolesti je z tohoto pohledu velmi mladá, jako samostatný obor se prosazuje až v sedmdesátých letech minulého století.

Migréna není každá bolest hlavy

Mezi nejběžnější neduhy moderního člověka patří bolesti hlavy. Někteří jim rovnou říkají migréna. Ta je ale jen jedním z typů bolestí hlavy, které provází záchvaty. Jednoznačný původ lékaři neznají. „Je charakterizována intenzivní, pulzující bolestí s nepříjemnými doprovodnými příznaky. Těmi jsou přecitlivělost na světlo, hluk, vůně či pachy a nevolnost nebo zvracení,“ vysvětluje primářka Neurologického oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze Jolana Marková.

Bolesti zad trápí 80 % Čechů. Fyzioterapie nenahradí zdravý životní styl, říká lékař

Záchvat migrény může být podle jejích slov vyvolán vnějšími vlivy, jako je změna počasí nebo konzumace určité potraviny či nápoje. Migréna ale může vzniknout i kvůli vnitřním vlivům. Mohou jimi být například menstruace u žen, stres nebo nedostatek spánku a mnohé jiné.

„O dědičnosti této choroby ještě zdaleka nevíme všechno, ale velmi pravděpodobně se dědí dispozice k rozvoji tohoto onemocnění,“ domnívá se Jolana Marková.

Čtyři fáze

Startující migrénu může nemocný poznat podle takzvaných prodromů. To jsou příznaky, které trvají třeba jen několik hodin, ale i několik dnů. Postižený může cítit únavu, napětí ve svalech, nebo naopak veselou náladu.

U někoho ale může být tato fáze migrény přeskočena a hned se dostaví bolest hlavy. Druhou fází je u klasické migrény fáze aury. Objevuje se asi u třetiny pacientů s migrénou. „Je to stav, kdy se ještě před vznikem bolesti hlavy objeví například typická porucha zraku s jiskřivými obrazci v zorném poli, které mění místo. Nebo se pacientovi rozpadne zorné pole a postižený nemůže číst nebo řídit auto.

Ale objevují se i jiné projevy aury. Například brnění končetiny, porucha řeči nebo zhoršení hybnosti končetiny. Toto vše ale do hodiny odezní, většinou s nástupem bolesti aura vymizí,“ popisuje Jolana Marková.

Na co chronicky trpí Češi? Nejčastěji je to vysoký tlak a bolesti páteře

Auru způsobuje s největší pravděpodobností postupně se šířící deprese elektrické aktivity v mozkové kůře, která postupuje od zadních oblastí mozku dopředu a je zřejmě příčinou dějů, které při migrenózním záchvatu v mozku probíhají.

Poté následuje bolest hlavy, kterámůže přijít i bez předchozího varování. Bývá intenzivní, pouze výjimečně dochází jenom kmírné bolesti. Třetí fáze migrény – fáze bolesti – zasahuje často polovinu hlavy, bolest se táhne od spánku kolem ucha až k záhlaví. Poslední fází je relaxace. Člověku se uleví, bolest ustává. Přichází vyčerpání a únava. Někteří pacienti však zažívají až euforické pocity.

Někoho se migréna ani nedotkne, jiní si jí užijí hojně. A týká se to bohužel i dětí. Častější je podle primářky Markové u chlapců, ale v období puberty se tento poměr obrací. V dětství je diagnóza migrény problematická do doby, než dítě dokáže problém popsat. To znamená, že nejčastěji je diagnóza migrény stanovena až ve školním věku dítěte, často v situaci, kdy těmito obtížemi trpí některý z rodičů a projevy migrény zná.

V dospělosti jsou častěji postiženy ženy než muži, odhadem v poměru 3:1. Je to způsobeno hormonální situací, kdy se během menstruačního cyklu fyziologicky mění hladiny ženských hormonů. Proto také bývá u některých žen migréna vázána na tento cyklus.

„Pokud migrenózní záchvat trvá dva nebo tři dny, pacient trpí trvalou bolestí a zvrací i při užití léků, je v této situaci návštěva lékaře nutná. V případě jeho nedostupnosti pak volí cestu na pohotovost nebo do nemocnice, kde mu zajistí podání léků v injekci nebo infuzi,“ vysvětluje doktorka Marková.

Potíže s nadužíváním medikamentů

Pro lidi, kteří bolestmi hlavy netrpí, může být zajímavá otázka, kdy už si vzít prášek proti bolesti a kdy ještě počkat, zda bolest sama neodezní. Člověk postižený migrénou ale zrovna tohle neřeší. Většinou dobře ví, který lék mu zabere a kdy je nutné, aby jej užil.

„Bolest bývá při migréně velmi nepříjemná a většina pacientů se ji logicky snaží co nejdříve omezit. Pokud pacient trpí migrenózními záchvaty dvakrát až čtyřikrát v měsíci, je účelné lék užít, jakmile pozná, že migréna začíná,“ radí doktorka Marková.

„Pokud má pacient záchvatů více, třeba deset dnů v měsíci, je namístě spíš nasazení preventivní léčby, což v praxi znamená denní užití léku s cílem snížit počet migrenózních záchvatů i jejich intenzitu. Problémem nadměrně častého užití akutních léků proti migréně, jako jsou analgetika nebo triptany, je však možnost vzniku bolestí hlavy právě z nadužívání medikamentů – často užité léky proti bolesti pak tuto bolest samy vyvolávají,“ říká Marková.

Ne všichni pacienti ale potřebují na bolest hlavy zvláštní medikamenty. U některých z nich zabere třeba káva a acylpyrin nebo paralen, čaj z některých bylin, jindy studený obklad na hlavu nebo horký obklad na šíji.

Alternativní léčba nebo spíše léčba bez léků však u opravdové migrény podle názoru primářky Jolany Markové nemá prokázaný efekt.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!