Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Zvýšená chuť na sladké či bolesti hlavy jsou signálem dehydratace

Za jak dlouho se nápoj dostane do močového měchýře? (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Za jak dlouho se nápoj dostane do močového měchýře? (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Zvýšená chuť na sladké, bolesti hlavy, podrážděnost, zácpa či zápach z úst jsou v horkých letních dnech důležitým signálem, že tělu chybějí tekutiny. Jejich dostatečný a pravidelný příjem zabraňuje přehřátí organismu a působí v horku jako „chladicí kapalina“. V průměru by člověk měl přijmout 40 mililitrů na kilogram váhy.

Skutečnou potřebu u jednotlivého člověka ovlivňuje mnoho faktorů, jako hmotnost, věk či aktivita. Obecně ale platí, že při fyzické zátěži a v horku je nutno příjem tekutin zvýšit. Zohlednit se dá i to, kolik vody se dostane do těla jídlem, zejména ovocem a zeleninou.

Pro pitný režim jsou v horku nevhodné silně slazené nápoje, ať už jde o cukr nebo umělá sladidla. Lépe než ochucené limonády, džusy, nektary, kolové nápoje či energetické drinky je pít vodu z kvalitních přírodních zdrojů. Nejvhodnější je čistá voda a vody slabě mineralizované, neperlivé a s vyváženým obsahem minerálních látek.

Pijte stále, nejen při pocitu žízně

Pocit žízně neodpovídá skutečné potřebě tekutin. Děti a senioři mají pocity žízně oslabené, ale ani dospělí by neměli čekat, až dostanou žízeň. Pít se má v menších dávkách v průběhu celého dne.

Objeví-li se v teplých dnech příznaky úpalu, tedy bolest hlavy, závratě, nevolnost či horečka, je nutno tělo v rámci první pomoci ochladit. To platí zejména při péči o děti a starší osoby. Podobně se projevuje i vyčerpání z přehřátí, pro jeho prevenci i léčbu je zásadní dostatečné zavodnění.

Doporučení lékařů

V souvislosti s prevencí dehydratace odborníci radí omezit tělesnou zátěž a pohybovou aktivitu, nepobývat na přímém slunci v poledních hodinách a nosit pokrývku hlavy. Rodičům doporučují nenechávat děti v autě na parkovišti či v kočárku na přímém slunci. K prevenci dehydratace přispívá i správné větrání místností, tedy ve večerních, nočních a ranních hodinách.

Před spálením chrání kůži opalovací krémy, užitečným pomocníkem při slunění je i beta-karoten, tedy provitamin A, který je obsažen například v mrkvi, rajčatech nebo paprice.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!