Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pijte denně až čtyři deci vína, ochrání vám to játra, doporučil kardiolog ve sněmovně

Česko

  17:13
PRAHA - Vypít denně až čtyři deci vína může být zdraví prospěšné. Pít alkohol, nikoli však ten tvrdý, je potřebné, aby měl člověk zdravá játra. Tyto překvapivé závěry přinesl seminář o alkoholu ve sněmovně, na němž vystoupili dva hlavní řečnici, kardiolog Milan Šamánek a spisovatel Václav Budinský.

Kardiolog Milan Šamánek foto: MAFRA

Účastníci čtvrtečního semináře na téma zdraví a alkohol, který pořádal výbor pro zdravotnictví, přinesl zajímavá a poněkud překvapivá tvrzení. Namísto přednášky o tom, že alkohol je potřeba konzumovat s mírou a že je zdraví škodlivý, vyslechli jeho účastníci něco docela jiného. 

Zeptali jsme se vědců: Proč vlastně alkohol škodí?

Tak například pití alkoholu, nikoli však toho tvrdého, nemusí podle dvojice Šamánek a Budinský škodit, naopak může být zdraví prospěšné. Oba vyzvali k odpovědnému pití nápojů s nižším obsahem alkoholu. Doporučili například víno, které je údajně nejlepší konzumovat večer při jídle. Ženám doporučili tři deci, mužům o jednu denně více. 

Senioři musí pít více, uvedl kardiolog

„Když pijete alkohol, máte játra více chráněná, než když nepijete,“ cituje server Novinky.cz, který o semináři informoval, Šamánka. „Pitím se prodlužuje život až o pět roků. Proto nesmíme polevovat. To je mi v mém věku sympatické. Senioři musí pít víc,“ doplnil a situace v sále se rychle uvolnila. Pode jeho doporučení by se mělo začít pít i krátce po infarktu. Proti tomu se však ohradil kardiolog a poslanec za ANO Igor Nykl. „To vše platí, ale pouze pro zdravé lidi.“

Mírné pití (studie uvádí u mužů 21 až 60 gramů denně, u žen 10 až 40 gramů) může snížit výskyt infarktu o 35 až 50 procent. Podle Šamánka však někteří odpůrci tohoto tvrzení na základě vlastního průzkumu zjistili, že je možné snížit toto nebezpečí dokonce o 40 až 60 procent. 

Šamánek, který se ve své přednášce odkazoval na zahraniční studie, však důrazně upozornil na takzvané rychlé pití. Tím myslel konzumaci pěti drinků během dvou hodin. „Opít se jednou týdně je nebezpečné. Já bych doporučoval pít denně,“ řekl a zároveň upozornil, že je potřeba ke střídmému pití dodržovat zdravý životní styl.

Ve své veskrze pozitivně laděné přednášky však neopominul ani rizika pití alkoholu. Jeho konzumaci důrazně zakázal těhotným a kojícím ženám, mladistvým, potomkům lidem závislých na pití, alkohol nedoporučil též mužům, kteří mají obavy z potence či řidičům. 

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat