15. prosince 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Pozor na turecké ubrousky pro děti. Ohrožují štítnou žlázu

Nebezpečné vlhčené ubrousky pro děti.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nebezpečné vlhčené ubrousky pro děti. |

PRAHA  Ministerstvo zdravotnictví varuje před vlhčenými ubrousky, které mohou být nebezpečné pro děti. Informoval o tom hlavní hygienik Vladimír Valenta. Ubrousky podle něj obsahují zakázanou látku, která může dětem způsobit problémy se štítnou žlázou.

U vlhčených ubrousků z Turecka s názvem Wipes DISNEY baby Soft Care je jako dovozce uvedena firma ABELA Cz z Hrubčic, jako distributor Roman Ettler z Karlových Varů a prodejcem je společnost COMPETA z pražských Holešovic.

Ubrousky se prodávají v balení po 70 kusech z potisknuté zelenomodré plastové folie. Na přední straně jsou obrázky postaviček z příběhů Medvídka Pú. Na zadní straně je znázorněn způsob používání výrobku, údaje o tureckém distributorovi a bílá etiketa s uvedením dovozce pro Českou a Slovenskou republiku.

Podle informací na obalu je možné ubrousky používat i při hygieně dětí ve věku do tří let. Hygienici ale zjistili, že ubrousky obsahují látku IPBC, která je právě v kosmetických prostředcích pro děti v tomto věku zakázána. "IPBC může přestupovat do organismu, kde může negativně ovlivňovat činnost štítné žlázy," sdělil hlavní hygienik Valenta.

ČTK, Lidovky.cz