Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Modré světlo z displejů a LED zdrojů nabourává zdraví. Jak se před ním chránit?

Objev amerických vědců může poslat klasickou žárovku do muzea. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Objev amerických vědců může poslat klasickou žárovku do muzea. | foto: Reprofoto

PRAHA Bez světla by na zemi nebyl život, jenže moderní světelné zdroje náš život spíš ničí. Poruchy spánku, problémy s pozorností, ale i obezita nebo depresivní stavy, to vše souvisí s tím, že nemáme dostatek denního světla a naopak jsme až příliš vystaveni nežádoucí modré záři z mobilů, obrazovek a LED žárovek.

Displej mobilního telefonu, monitor počítače, televizor, ale i některá LED osvětlení, pouliční lampy nebo třeba kontrolky spotřebičů, to všechno jsou světelné zdroje, které tak samozřejmě patří k našemu životu, že už ani nevnímáme, jak moc nás ovlivňují. Vymoženosti techniky nám umožňují spoustu zábavy, energetické úspory, rychlejší práci i komunikaci a už dávno nemusíme chodit spát se slepicemi. Jenže za to platíme svým zdravím. 

Všechny tyto výdobytky pokroku totiž více či méně vyzařují problematické modré světlo, které je spojováno s řadou zdravotních problémů, od psychických poruch přes narušení imunitního systému až po nádorová onemocnění. Jejich nadužíváním i vlastní nevědomostí si totiž postupně měníme nastavení svých vnitřních hodin.

Modrá večer není dobrá

Na negativa spojená s displeji chytrých telefonů a s monitory počítačů již pár let odborníci upozorňují. Teprve nedávno se ale ukázaly jako velmi problematické také LED žárovky, které byly veřejnosti doporučovány jako skvělé úsporné zdroje s dlouhou životností. 

Takzvané „ledky“ tudíž nahrazují žárovky v domácnostech a září v ulicích mnoha měst. Na rozdíl od klasických žárovek, které nás provázejí už skoro sto čtyřicet roků, ale LED zdroje nepokrývají celé barevné spektrum, chybí v nich červená složka. Jinak řečeno: obyčejná žárovka obsahuje celé barevné spektrum a je velmi podobná přirozenému svitu slunečních paprsků. U „ledky“ naopak převládá modré světlo, které podporuje tvorbu serotoninu, hormonu, jenž stimuluje aktivitu. 

„Navzdory energetickým přínosům jsou některá LED světla škodlivá, pokud se používají jako pouliční osvětlení,“ upozornila specialistka v neurochirurgii Maya A. Babuová, členka představenstva American Medical Association. Právě tato odborná společnost vydala v polovině loňského roku doporučení ohledně používání LED venkovních světel, v němž upozorňuje na zdravotní rizika. 

„Odhaduje se, že bílé LED lampy mají až pětkrát větší dopad na cirkadiánní spánkové rytmy než běžné pouliční lampy. Nedávné rozsáhlé výzkumy potvrdily, že jasnější noční osvětlení ve městech je spojeno s kratší dobou spánku, nespokojeností s jeho kvalitou, zhoršeným fungováním během dne a obezitou,“ shrnuje rizika American Medical Association. 


Vlastní doporučení ohledně omezení světelného znečištění s cílem co nejvíce omezit modrou složku světla chystá i české ministerstvo zdravotnictví.
Modré světlo je potřebné po ránu k synchronizaci našich centrálních hodin s vnějším dnem i přes den pro duševní aktivitu. Naopak několik hodin před spaním a během noci bychom mu neměli být vystaveni vůbec. V opačném případě začínají být naše vnitřní biologické hodiny poruchové, nedokážou se seřizovat podle toho, jak se venku přirozeně střídá světlo a tma. Mozek nakonec vysílá organismu rozporuplné signály. Citlivěji reagují ženy a malé děti. 

Mimochodem, jak obrovský je význam biologických hodin, ukázala i letošní Nobelova cena za lékařství a fyziologii. Ta byla udělena Jeffreymu C. Hallovi, Michaelu Rosbashovi a Michaelu W. Youngovi za výzkum, který přispěl k pochopení toho, jak naše vnitřní hodiny fungují. 

Jejich práce může k tématu přitáhnout pozornost, a to nejen ze strany veřejnosti, ale i úřadů či zaměstnavatelů. Příkladem je Dánsko a další severské země, které se během zimních měsíců potýkají s ještě kratšími dny než Česko. 

Právě proto začínají být tamní domovy seniorů, psychiatrické kliniky i nemocnice vybavovány „chytrými svítidly“, která během dne mění zabarvení. Pro tento způsob osvětlení se rozhodly i dvě z vůbec největších dánských firem - skupina Maersk a farmaceutická společnost Novo Nordisk. 

„Pro zaměstnavatele takové osvětlení znamená spokojenější zaměstnance, méně absencí i větší produktivitu práce,“ říká Thomas Feldborg, projektový manažer společnosti LightCare, která systém „chytrých světel“ prezentovala na dánském Týdnu inovací ve zdravotnictví. Podle něj roste zájem o inteligentní svícení také ze strany zařízení, která pečují o nemocné a seniory. Ráno je díky jasnému světlu možné klienty probrat k aktivitě a naopak večer změnou barevného spektra podpořit přirozenou tvorbu melatoninu a tím přispět k regeneraci organismu.

Vyladění systému

Výzkum chronobiologie má i významnou českou stopu v podobě práce profesorky Heleny Illnerové a jejích spolupracovníků a spolupracovnic. „Podobně jako lidská společnost má jeden čas, a tak všichni víme, kolik je hodin, abychom se dorozuměli, tak i náš vlastní časový systém se synchronizuje k jednotnému času. Pokud je tento systém narušen a orgány začnou fungovat podle různých časů, dojde k desynchronizaci, což je rizikový faktor pro rozvoj prakticky všech chorob,“ vysvětluje profesorka Helena Illnerová, někdejší předsedkyně Akademie věd ČR, která působí ve Fyziologickém ústavu AV ČR. 

Časový systém musí být přesně vyladěn, aby naše tělo správně fungovalo. Když byly prováděny pokusy s různými orgány, jako jsou plíce, srdce nebo slezina, které byly v laboratorních podmínkách umístěny do živného roztoku, a fungovaly tedy mimo tělo, ukázalo se, že i samy o sobě jsou schopny rytmicky reagovat ve zhruba čtyřiadvacetihodinovýh cyklech.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...