Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jaké je riziko, že vás postihne mrtvice? Zjistěte ve dnech prevence

Zdraví

  7:00
PRAHA - Své riziko mozkové mrtvice si lidé mohou zdarma zjistit ve dnech prevence programu POMOC (Postavme se Mrtvici a Onemocnění Cév) v pátek 20. června v Praze a 27. června v Brně. Mohou se poradit o prevenci nemoci, která v Česku ročně postihne přes 40 000 lidí.
Mozková mrtvice (ilustrační foto)

Mozková mrtvice (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Po záchvatu mrtvice čtvrtina lidí zemře a u zbývajících je velké riziko, že budou trvale postiženi a závislí na pomoci. Mrtvice je ve vyspělých zemích třetí nejčastější příčinou úmrtí a hlavní příčinou nemocnosti a invalidity.

ČTĚTE TAKÉ:

"Na vzniku cévní mozkové příhody se podílejí rizikové faktory jako zvýšený tlak a cholesterol, kouření a cukrovka. Významným rizikem je také porucha srdečního rytmu, tzv. fibrilace síní. Tato rizika můžeme a musíme účinně ovlivnit," řekl profesor Richard Češka z centra preventivní kardiologie Všeobecné fakultní nemocnice.

Mrtvice vzniká ucpáním přívodné mozkové tepny, nebo jejím prasknutím a následným krvácením do mozku. Aby člověk neměl vážné následky, musí se ucpaná tepna zprůchodnit tzv. trombolýzou do 4,5 hodiny od prvních příznaků, modernějším mechanickým způsobem do osmi hodin.

Zásadní je podle primáře neurologické kliniky Fakultní nemocnice Motol Aleše Tomka mrtvici včas rozpoznat. "Příznaky poznáme jednoduchým testem. Vyzveme vyšetřovaného, aby se usmál, aby předpažil ruce a na něco se ho zeptáme. Pokud nesvede alespoň jeden z těchto úkonů, tedy usmívá se jen polovinou obličeje, z předpažených rukou jedna i jen o pár centimetrů klesne, nebo mluví nesrozumitelně, je nutno hned volat záchranku," řekl.

Jak se vyhnout mrtvici? Pohyb a zdravá životospráva

Tomek varoval před podceňováním příznaků, největší chybou podle něj je, že u lehčí mrtvice lidé vyčkávají, zda se stav sám neupraví.

ČTĚTE TAKÉ:

Kdo se chce mrtvici vyhnout, měl by dodržovat zdravou životosprávu. "Klíčová je zdravá dieta, nekouřit a dostatek pohybu," uvedl Tomek. Není nutno vrcholově sportovat, stačí hodinová procházka nejméně třikrát týdně. Menší množství alkoholických nápojů neškodí, důležité ale je zůstat u jedné sklenky vína denně či malého piva s jídlem.

Dny prevence se konají letos potřetí. V Praze se bude měřit v budově Hlavního nádraží od 08:00 do 20:00, v Brně v obchodním centru Avion Shopping Park od 10:00 do 18:00. Zájemci si mohou prohlédnout model srdce 3,5 x 6 metrů velký a volně jím procházet. K dispozici budou lékař i zdravotní sestry, s nimiž mohou lidé probrat výsledky svého vyšetření.

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Pavlína: Moje práce je báječná. Z obyčejných žen dělám neobyčejné
Pavlína: Moje práce je báječná. Z obyčejných žen dělám neobyčejné

Realizovat se a přitom si vydělávat a dělat něco, co má smysl. Takovou výzvu přijala Pavlína Heyduková, která už téměř 20 let dělá, podle svých...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat