Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na dovolené si odpočinulo jen 28 procent lidí. Proč?

Zdraví

  7:00
Lidé si vybírají stále kratší volno a odpočívají méně a méně. Přitom mají na dovolenou stále náročnější požadavky a přehnaná očekávání. I kvůli tomu si loni během volna skutečně odpočinulo jen 28 procent Čechů. V roce 2008 to přitom bylo 39 procent lidí.
Pohoda u vody - ilustrační foto

Pohoda u vody - ilustrační foto foto: Shutterstock

Vyplývá to z analýzy společnosti Zamestnanci.com, které se v rámci projektu Balance Management v letech 2008 až 2012 zúčastnilo 15 300 respondentů.

Největší nároky na kvalitu dovolené kladou lidé nad 35 let. Věří, že se na dovolené zlepší jejich vztahy i zdraví. Ženy si více potrpí na komfort a kvalitu servisu, pro muže jsou zase důležité konkrétní detaily, vyplývá z průzkumu.

"Neschopnost kvalitně si odpočinout si vytváříme především sami. Analýza ukázala, že lidé na dovolenou kladou stále větší požadavky a mají přehnaná očekávání. Jsou ale přitom stále pasivnější a méně ochotní se na "vysněné dovolené" aktivně podílet. Ideálem je nechat si celou dovolenou do detailu naplánovat a zorganizovat, odjet a nic neřešit," uvedl ředitel společnosti Zamestnanci.com Filip Brodan.

Nebezpečné all inclusive

Proto jsou prý tolik v oblibě cestovní kanceláře s nabídkou all inclusive. Podle Brodana jsou takové dovolené ale naopak často zklamáním. Čím je totiž detailnější program, tím je prý větší riziko neshody s vysněnými představami dovolenkáře. Vytváří se tak začarovaný kruh, který jen stále prohlubuje nespokojenost.

"Lidé pak často mají pocit, že naletěli na plané sliby cestovních agentů. Koupí si dovolenou a čekají, že "je dovolená sama odpočine", což je nedosažitelný ideál," dodal Brodan.

Na téma "dovolená"

Podle analýzy jsou lidé během dovolené mnohem citlivější na detaily. Často stačí i maličkosti jako nepříjemná obsluha při večeři či jeden propršený den. "Měli bychom obecně brát věci mnohem víc s nadhledem a neuchylovat se ke svým ideálům. Nekazit si dovolenou nepodstatnými detaily a užít si ji co nejvíce. Pro kvalitní odpočinek to platí ještě více než v běžném životě," uvedla spoluautorka projektu Balance Management Egita Renovica.

Ženy vs. muži

Skupinou s nejvyššími nároky na kvalitu dovolené jsou podle ní lidé nad 35 let, kteří často mají až nereálné požadavky. Mají prý pocit, že za jeden týden odpočinku musí stihnout co nejvíce zážitků, navštívit co nejvíce míst, ochutnat co nejvíce jídel. Výsledkem je, že si ani nestihnou odpočinout.

Zcela rozdílně dovolenou vnímají i obě pohlaví. Pro ženy je důležitý celkový standard, způsob cestování a kvalita ubytování. Muži mají naopak specifickou představu o konkrétním detailu, který musí být naplněn a ostatní už není tak důležité. Například řeší, jestli si na místě můžou zahrát tenis, vyzkoušet adrenalinový zážitek nebo se potápět.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat