Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na dovolené si odpočinulo jen 28 procent lidí. Proč?

Zdraví

  7:00
Lidé si vybírají stále kratší volno a odpočívají méně a méně. Přitom mají na dovolenou stále náročnější požadavky a přehnaná očekávání. I kvůli tomu si loni během volna skutečně odpočinulo jen 28 procent Čechů. V roce 2008 to přitom bylo 39 procent lidí.
Pohoda u vody - ilustrační foto

Pohoda u vody - ilustrační foto foto: Shutterstock

Vyplývá to z analýzy společnosti Zamestnanci.com, které se v rámci projektu Balance Management v letech 2008 až 2012 zúčastnilo 15 300 respondentů.

Největší nároky na kvalitu dovolené kladou lidé nad 35 let. Věří, že se na dovolené zlepší jejich vztahy i zdraví. Ženy si více potrpí na komfort a kvalitu servisu, pro muže jsou zase důležité konkrétní detaily, vyplývá z průzkumu.

"Neschopnost kvalitně si odpočinout si vytváříme především sami. Analýza ukázala, že lidé na dovolenou kladou stále větší požadavky a mají přehnaná očekávání. Jsou ale přitom stále pasivnější a méně ochotní se na "vysněné dovolené" aktivně podílet. Ideálem je nechat si celou dovolenou do detailu naplánovat a zorganizovat, odjet a nic neřešit," uvedl ředitel společnosti Zamestnanci.com Filip Brodan.

Nebezpečné all inclusive

Proto jsou prý tolik v oblibě cestovní kanceláře s nabídkou all inclusive. Podle Brodana jsou takové dovolené ale naopak často zklamáním. Čím je totiž detailnější program, tím je prý větší riziko neshody s vysněnými představami dovolenkáře. Vytváří se tak začarovaný kruh, který jen stále prohlubuje nespokojenost.

"Lidé pak často mají pocit, že naletěli na plané sliby cestovních agentů. Koupí si dovolenou a čekají, že "je dovolená sama odpočine", což je nedosažitelný ideál," dodal Brodan.

Na téma "dovolená"

Podle analýzy jsou lidé během dovolené mnohem citlivější na detaily. Často stačí i maličkosti jako nepříjemná obsluha při večeři či jeden propršený den. "Měli bychom obecně brát věci mnohem víc s nadhledem a neuchylovat se ke svým ideálům. Nekazit si dovolenou nepodstatnými detaily a užít si ji co nejvíce. Pro kvalitní odpočinek to platí ještě více než v běžném životě," uvedla spoluautorka projektu Balance Management Egita Renovica.

Ženy vs. muži

Skupinou s nejvyššími nároky na kvalitu dovolené jsou podle ní lidé nad 35 let, kteří často mají až nereálné požadavky. Mají prý pocit, že za jeden týden odpočinku musí stihnout co nejvíce zážitků, navštívit co nejvíce míst, ochutnat co nejvíce jídel. Výsledkem je, že si ani nestihnou odpočinout.

Zcela rozdílně dovolenou vnímají i obě pohlaví. Pro ženy je důležitý celkový standard, způsob cestování a kvalita ubytování. Muži mají naopak specifickou představu o konkrétním detailu, který musí být naplněn a ostatní už není tak důležité. Například řeší, jestli si na místě můžou zahrát tenis, vyzkoušet adrenalinový zážitek nebo se potápět.

Autoři: ,

Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!
Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!

Pleť bez vrásek, pevné nehty a vlasy plné života – to je snad sen všech žen. Mořský kolagen collalloc slibuje tyto výhody a mnoho dalších. Ale je...