12. dubna 2014 6:33 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Na lék Tamiflu se vyplýtvaly stamiliony, tvrdí někteří experti

Medicína - ilustrační fotografie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Medicína - ilustrační fotografie | foto: Shutterstock

LONDÝN Stovky milionů liber byly vyplýtvány na lék proti chřipce Tamiflu, který nefunguje o nic lépe než běžný paracetamol. Ve zprávě, z níž cituje zpravodajský server BBC News, to tvrdí nezávislá nezisková organizace Cochrane Collaboration. Výrobce léku, firma Roche, a někteří experti jsou přesvědčeni, že analýza je chybná.

Británie za Tamiflu utratila 473 milionů liber (asi 15,7 miliardy korun). Zásoby tohoro léku ovšem nakupovaly vlády po celém světě, aby se připravily na pandemie ptačí a později prasečí chřipky.

Zpráva organizace Cochrane Collaboration, kterou tvoří více než 31 000 odborných dobrovolníků ve více než 120 zemích, tvrdí, že lék šíření chřipky nezabrání a ani nezmírní nebezpečné komplikace. Jen mírně pomáhá proti projevům chřipky.

Zásoby

Británie pořídila zásoby Tamiflu v roce 2006, když některé agentury předpovídaly, že epidemie ptačí chřipky v zemi může zabít až 750.000 lidí. Obdobné rozhodnutí učinily také další země včetně České republiky. Tento lék byl všeobecně předepisován také v případě epidemie prasečí chřipky v roce 2009.

Farmaceutické firmy nezveřejňují všechny údaje z výzkumu léků. Zpráva Cochrane Collaboration je výsledkem mohutného boje za zjištění dosud skrytých údajů o účinnosti a vedlejších účincích Tamiflu, dodala BBC. Došla k závěru, že lék zmírnil trvání symptomů chřipky ze sedmi dní na 6,3 dne u dospělých a 5,8 dne u dětí. Ale léky na bázi paracetamolu mohou mít podobný účinek, uvedli autoři studie.

Dalším argumentem pro nakupování zásob byla snaha zpomalit šíření nemoci a poskytnout tak čas pro vývoj vakcíny. Autoři zprávy napsali, že "toto tvrzení je jednoduše neprokázané" a "neexistuje důvěryhodný způsob, jak by tento lék mohl zbránit pandemii".

Krom toho má podle nich Tamiflu řadu vedlejších účinků včetně nevolnosti, bolestí hlavy, psychických problémů, potíží s ledvinami a hyperglykémie.

Lidovky.cz, ČTK