Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Na nápor migrantů ze zemí s častou TBC jsme připraveni, tvrdí lékaři

Zdraví

  6:21
PRAHA - Obavy z přílivu uprchlíků ze zemí, kde je častá tuberkulóza, se podle vedoucího Národní monitorovací jednotky dohledu nad TBC Jiřího Wallenfelse nepotvrdily. Loni byla zjištěna jen u dvou migrantů. Podle předsedy České pneumologické a ftizeologické společnosti Vítězslava Kolka ale „vyhráno není“, zájem migrantů o azyl v Česku je minimální.

Tuberkolóza foto: Lidovky.cz

Celkem bylo loni v Česku do registru nahlášeno 486 onemocnění, vedle dvou migrantů například také u 35 bezdomovců. „Dosud k nám žádné významné množství běženců nepřijelo. Proto nepolevujeme v potřebných opatřeních a zabezpečujeme dostatek vakcín a léků,“ řekl dnes novinářům Kolek.

Na tuberkulózu umírá skoro pět tisíc lidí denně

Ochrana spočívá v rychlé diagnostice a správné léčbě. Důležitá je izolace nemocných a vyhledávání kontaktů. Tyto metody se využívají také u běženců. „Loni jsme objevili TBC pouze u dvou, jeden byl Ukrajinec, jeden Číňan, my ale sledujeme uprchlíky, kteří žádají o azyl řádnou cestou, a ty, které pochytá cizinecká policie. Nemonitorujeme běžence, kteří putují do země přes humanitární a křesťanské organizace,“ řekl zástupce ředitele Zdravotnického zařízení ministerstva vnitra Pavel Zbořil.

Všichni běženci v záchytných zařízeních procházejí komplexní zdravotní kontrolou, která zahrnuje i rentgen plic. „Lidé, kteří se k nám dostávají, museli urazit tisíce kilometrů, jsou fyzicky zdatní, a jejich zdravotní stav je tedy vesměs dobrý,“ doplnil. Případnou léčbu zadržených migrantů hradí ministerstvo vnitra.

Nejvíce případů hlášeno v Praze

Podíl TBC u osob narozených mimo Česko činí 20,6 procenta, celkem 100 případů, z toho 25 Slováků, 21 Ukrajinců, devět Vietnamců a osm Rumunů. Česko patří k zemím s dlouhodobě nízkým výskytem TBC, loni na 100 000 obyvatel bylo 4,6 případu, rok předtím 4,9. Varující podle přednostky pneumologické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Thomayerovy nemocnice Martiny Vašákové ale je nárůst multirezistentní TBC, na niž běžná léčba nezabírá. Zatímco v roce 2013 nebyl ani jeden případ, rok na to sedm a loni 11, nejčastěji u cizinců ze zemí bývalého Sovětského svazu.

Tuberkulóza odolná vůči lékům. WHO upozorňuje na vysoký výskyt nemoci

Nejvíce případů TBC je v Praze, loni 109, kde také je téměř dvojnásobný výskyt na 100 000 obyvatel oproti průměru ČR. Pneumologové proto vidí jako problém, že Bulovka zavřela specializované oddělení pro lidi s TBC. Nyní se léčí v Thomayerově nemocnici, kde z 35 lůžek je pro pacienty s multirezistentní formou 11, což jsou jediná lůžka pro ně v celé zemi.

TBC loni v Česku onemocnělo 340 mužů a 146 žen, zemřelo na ni 29 lidí. Nad republikovým průměrem výskytu jsou Praha a kraje Ústecký, Liberecký a Jihomoravský. Průměrný věk nemocných je 53 let. TBC mělo loni také pět dětí.

Pro očkování rizikových dětí je po výpadku dánské vakcíny zajištěna vakcína z Polska. Snášenlivost je velmi dobrá a vedlejší účinky jsou méně časté než u dánské vakcíny, shrnul Kolek.

Autor: