Sobota 4. července 2020svátek má Prokop 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Na populaci mladých mužů doléhá nedostatek testosteronu. Proč ho mají méně než dříve?

Problém se týká i mladé generace, jež by měla být v plném zdraví a síle (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Problém se týká i mladé generace, jež by měla být v plném zdraví a síle (ilustrační snímek). | foto: Shutterstock

PRAHA Na populaci mladých mužů doléhá úbytek testosteronu. Nelámou sice skály, neloví mamuty a neválčí na koních v plné zbroji, přesto tento hormon jejich organismus potřebuje víc než jen k velkým svalům a kvalitnímu sexu. Proč o něj přicházejí? A lze jeho ztrátu zastavit nebo jí nějak předcházet?

Až o čtvrtinu méně testosteronu mají podle odhadů někteří muži ve srovnání se svými vrstevníky v 80. letech minulého století. A nejde jen o stárnoucí pány, kteří o tento hormon přicházejí přirozeně s přibývajícími léty. Problém se týká i mladé generace, jež by měla být v plném zdraví a síle. 

Důvody, proč to tak je, hledají vědci už skoro dvě desetiletí. Nyní říkají, že na vině je především změna životního stylu směrem k horšímu, zejména nadváha a obezita. Hlavním viníkem úbytku testosteronu v mužském těle je ale také mizerný jídelníček postavený na nadměrném přísunu cukrů a tuků a nedostatek spánku.

Dvě prvně zmíněné příčiny ve své knize Odpojený muž: Jak technologie připravují muže o mužství a co s tím dává do souvislosti se ztrátou „hormonu mužství“ známý americký psycholog Philip Zimbardo. „Tloušťka způsobuje pokles hladiny hormonů v těle, což se neblaze projevuje na společenské a sexuální aktivitě. (...) Až 40 % obézních mužů má abnormálně nízkou hladinu testosteronu. Kuriózním následkem kombinace obezity a snížení hladiny testosteronu je nezdravý vzestup ženského hormonu estrogenu. Jeho nadměrná přítomnost může vést k erektilní dysfunkci a neplodnosti,“ uvádí 

Zimbardo a pokračuje: „Tráví-li chlapci a mladí muži večery ve společnosti herních konzolí namísto přátel a ukrajují pro hraní čas určený ke spánku, vystavují sami sebe rostoucímu riziku nadváhy.“

Náladové citlivky

Přímá souvislost s životním stylem mladých mužů je zřejmá. Pánské tělo si samo v průběhu života testosteron vyrábí, ale potřebuje pro to mít dobré podmínky, mimo jiné i kvalitní spánek. Pokud muž příliš nespí, třeba proto, že sedí do noci u „střílečky“, flámuje nebo je třeba zavalen prací, jeho organismus už hormon nezvládá produkovat v dostatečném množství. 

Nejvíce se totiž tvoří v noci a brzkých ranních hodinách ve fázi hlubšího spánku. Proto jeho nedostatek ohrožuje mimo jiné workoholiky a muže ve stresu, kterým mozek i v noci pracuje na plné obrátky. Špatný vliv má nejen zmíněná nadváha, nebo dokonce obezita, ale i nedostatek pohybu. To vše se nejprve projevuje na náladě. 

„Muži bývají citlivější, náladovější a vztahovační. I vtipná poznámka, kterou by jinak přešli s nadhledem, se jich může více dotknout a mívají spíše sklony k depresivním náladám,“ přibližuje sexuolog Pavel Turčan, který působí v olomouckém Centru Mediol, jež se zabývá sexuologií a andrologií. Výsledkem může být napětí ve vztahu a komunikační problémy.

Mýtus o vousáčích

„Představa, že testosteron chybí mužům s chlapeckými rysy, co si oblékají úzké džíny, a naopak mužům, kteří mají pár kilo navíc a s klidem zvládnou za večer deset piv, nikdy chybět nemůže, je ale velmi naivní,“ upozorňuje Marek Broul, urolog a sexuolog, který působí na Klinice urologie a robotické chirurgie Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. Přesto si někteří obezitologové všimli, že oplácaní kluci v pubertě mají zvláštní rysy – nevypadají ani mužsky, ani žensky, jsou zakulacení a mají výrazná prsa.

Později se dá podle vzhledu soudit těžko, jak uvádí Pavel Turčan: „Řada mužů a bohužel i někteří lékaři věří tomu, že pokud má muž na těle poměrně hustý porost ochlupení a dobře mu rostou vousy, má dostatek testosteronu.“ Toto tvrzení platí podle sexuologa jen částečně. „Růst vousů a tělesného ochlupení je ovlivněn více faktory, jako je například genetika, citlivost cílových tkání na testosteron nebo množství receptorů pro testosteron. Poměrně často se stává, že i vydatně ochlupení vousáči mohou mít nízkou hladinu testosteronu,“ dodává.

Hormon však ovlivňuje muže takříkajíc na všech frontách. Podílí se nejen na psychickém, ale i fyzickém zdraví, je nezbytný pro to, aby mužské tělo pracovalo tak, jak má. Právě díky němu bývá obvykle robustnější a více svalnaté než ženské a samozřejmě je důležitý také proto to, aby muž byl schopen sexu a mohl zplodit potomka. Snižující se hladina testosteronu s sebou přináší nepříjemné příznaky, jako je snížení libida, méně ranních erekcí, návaly pocení či poruchy spánku.

Mezi další projevy jeho úbytku patří také horší výkonnost, ztráta svalové hmoty a častější tloustnutí, kdy se tuk ukládá zejména v oblasti břicha. Právě tato forma nadváhy, nebo dokonce obezity je velmi riziková, protože přináší větší pravděpodobnost toho, že se objeví onemocnění srdce a cév i diabetes druhého typu.

„Tyto projevy si s nedostatkem testosteronu spojuje už jen málokdo. Když se ale podobné změny objeví u padesátileté ženy, okolí si začne její chování vysvětlovat tím, že je v přechodu. Přitom u muže jsou to jasné varovné signály upozorňující na to, že je čas navštívit urologa nebo praktického lékaře a nechat si vyšetřit hladinu testosteronu formou krevního testu,“ popisuje Libor Zámečník, urolog a androlog, také primář urologické kliniky 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Křehcí muži

Jenže zaklepat na dveře ordinace znamená v případě mužů dost velký problém. „Jejich zdraví je svým způsobem křehčí, řada z nich si nechce přiznat, že je s nimi něco v nepořádku,“ je přesvědčený Marek Broul. „Často se stává, že pacienta donutí k návštěvě urologické ambulance partnerka, která se obává o jeho zdraví nebo ji trápí, že s ní její protějšek odmítá sex. Mnozí muži se totiž spíše smíří s tím, že nefungují, a svůj čas raději začnou trávit u počítače nebo u televize, než aby přijali to, že jejich nižší zájem o sex i poruchy erekce znamenají problém, který je třeba řešit,“ dodává. 

I proto řada mužů, kterým testosteron chybí, unikne pozornosti lékařů. Navíc nedostatek testosteronu není něco, co by samo o sobě přinášelo fyzickou bolest nebo bylo na první pohled viditelné.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!