Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na revma se obrňte trpělivostí. Časem se zhoršuje a deformuje klouby

Zdraví

  9:27
PRAHA - Švejk si mazal svá bolavá kolena v Haškově románu opodeldokem. Zda trpěl artrózou nebo artritidou, se asi už nedovíme. Dnes ale medicína řeší revmatologické choroby přece jen moderněji.

Máte revma? Tak to vás bolí asi všechny kosti v těle. Pod laickým pojmem „revma“ si totiž můžeme představit opravdu nejrůznější revmatické neduhy. Častá jsou degenerativní onemocnění pohybového aparátu, která jsou vázána na věk, a nikoho z nás neminou, pokud budeme žít déle. Mezi ně patří artróza, tedy správně osteoartróza, a u ní možná nějaké to Švejkovo mazání pomůže.

Vrozené vady. Genetika napoví dost, ale ne vše

Za revma se ale hlavně označuje revmatoidní artritida. Postihuje u nás asi jedno procento populace. Pokud býváte ráno hodně ztuhlí, už dlouho vás bolí klouby a otékají vám, vaše prsty rukou jsou hůře ohebné a máte mírně zvýšenou teplotu, měli byste vyhledat revmatologa. „Revmatoidní artritida je neinfekční, autoimunitní zánět kloubů, přesněji kloubní výstelky. Může postihovat řadu kloubů, ale typické je symetrické postižení drobných kloubů rukou, zápěstí, nohou, kolen... Klouby jsou bolestivé a oteklé, bolí i v klidu a jsou hodně ztuhlé, zejména ráno. Onemocnění je doprovázeno i celkovými příznaky, jako je únava a mírně zvýšená teplota. Laboratorně zjistíme některé typické nálezy, například známky zánětu,“ vysvětluje lékařka Dana Tegzová z pražského Revmatologického ústavu.

Nemoc má podle ní tendenci trvale se zhoršovat a deformuje bohužel i klouby, což výrazně omezuje pohyb nemocného. Pokud se včas a správně neléčí, je její prognóza nepříznivá.

Další typickou revmatickou chorobou je Bechtěrevova nemoc. Při ní musí lékaři léčit revmatický zánět v páteři.

Ve středeční příloze Medicína a věda si dále přečtěte:

  • Revma není hlavně nemoc kloubů, ale imunity
  • Pozdní diagnóza hrozí nevratnými škodami
  • Tenisový loket trápí nejvíc amatéry
  • Komu by Evropané udělili azyl
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat