Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Ukrajině a v Rusku se zvyšují počty případů spalniček o desítky procent. Infekce je i v hotelech či věznicích

Zdraví

  9:03
MOSKVA/KYJEV - Ukrajinští a ruští lékaři bijí na poplach kvůli prudkém rozšíření spalniček, jejichž výskyt se oproti minulým letům zvyšuje o desítky procent. Podle médií jsou zasažena mimo jiné velká ruská města včetně Moskvy a Petrohradu, kde se ohnisky nákazy stávají školy a mateřské školky, ale i hotely a nemocnice.

Vakcína proti spalničkám v kombinaci s příušnicemi a zarděnkami. foto: ČTK

Spalničkami v Praze letos onemocnělo už 35 lidí. Pokračuje lokální epidemie

Na Ukrajině se letos v lednu výskyt spalniček oproti loňskému lednu zvýšil pětinásobně, napsal kyjevský server Strana. Ministerstvo zdravotnictví registruje za leden nárůst o 15 000 případů, v nemocnicích podle některých informací pociťují nedostatek vakcíny. Infekce se dostala i do ukrajinských věznic, v některých je údajně situace „blízká katastrofě,“ napsal server.

Světová zdravotnická organizace v minulých dnech umístila Ukrajinu na první místo v Evropě v počtu nakažených. Loni v zemi onemocnělo spalničkami 54 480 lidí, z toho 34 280 nezletilých. Nemoci podlehlo 16 lidí, včetně 12 nezletilých.

Svolejte mimořánou schůzi bezpečnostní rady

Nejvíce jsou na Ukrajině postiženy západní regiony, ale i hlavní město Kyjev. Rychle se nákaza šíří v přístavní Oděse, kde zaznamenávají nárůst o 60 procent. Zdravotnický výbor ukrajinského parlamentu v úterý vyzval prezidenta Petra Porošenka, aby kvůli znepokojivému stavu svolal mimořádnou schůzi bezpečnostní rady státu. Ministerstvo zdravotnictví ale zatím odmítá v zemi vyhlásit epidemii, napsala agentura Unian.

Případů spalniček přibylo o 30 procent, varovala WHO. I kvůli dezinformacím o vakcínách

Moskevská média oznámila, že s diagnózou spalniček bylo ve městě hospitalizováno několik desítek zahraničních dělníků, hlavně ze střední Asie. „Spalničky jsou v Moskvě a Petrohradu, přichází epidemie?“ opatřil v úterý titulkem svůj článek server Life. Nemocné dítě letící na lince z Permu do Moskvy podle serveru Perm.Novosti mohlo nakazit až 200 cestujících. Velké ohnisko spalniček podle listu Komsomolskaja pravda zaznamenali lékaři v jednom z petrohradských obvodů. Ve městě se oproti minulým letům zvýšil výskyt choroby sedmnáctkrát.

Jedním z důvodů rozšíření nemoci je odmítání vakcinace, napsala Komsomolskaja pravda. Na vině je údajně i nedostatečná obezřetnost lékařů, kteří včas nestanoví správnou iagnózu. Jednou z příčin je také nedostatek vakcíny, která se do Ruska dováží ze zahraničí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat