11. srpna 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Kapavka, syfilis... Pohlavní nemoci se začaly nebezpečně šířit

Sex - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sex - ilustrační foto | foto: Shutterstock

JIHLAVA Na Vysočině letos stoupl počet lidí s kapavkou a syfilidou. Zatímco loni se v kraji nakazilo těmito chorobami celkem 20 lidí, letos do začátku srpna je jich už 22.

"Hlavní příčinou zvýšeného počtu pohlavně nemocných osob na Vysočině i v Česku je zvýšená promiskuita mládeže," uvedl primář kožního oddělení jihlavské nemocnice Štefan Dubáň. Podle něj nejde pouze o českou specialitu, šíření pohlavních chorob se rozmáhá i v okolních státech.

Syfilida, která je jednou z nejnebezpečnějších pohlavních chorob, se loni na Vysočině objevila u 11 lidí. Letos ji lékaři od začátku roku odhalili už u deseti lidí. Polovina z nich byly ženy a druhá polovina muži.

Jak nemoc poznat?

Pro pacienta může onemocnění syfilidou končit i smrtí. Onemocnění se projevuje ve třech stádiích. "Toho prvního si pacient nemusí vůbec všimnout. V oblasti pohlavních orgánů se objeví vřed, kterému lidé mnohdy nepřikládají pozornost, protože nebývá bolestivý," uvedla mluvčí. Při akutním onemocnění navíc musí být vyšetřen zároveň partner, rodina i děti.

ČTĚTE VÍCE:

"Při posledním záchytu dvou akutních pacientů se syfilidou tento měsíc jsme museli vyšetřit 15 lidí, včetně dětí," upřesňila vrchní sestra dermatovenerologického oddělení jihlavské nemocnice Ludmila Bakusová.

Kapavku loni lékaři na Vysočině evidovali v devíti případech, zatímco letos už jednou z nejrozšířenějších pohlavních chorob onemocnělo 12 pacientů, z toho osm mužů a čtyři ženy. Kapavka se projevuje hnisavými záněty. Během léčení musí pacienti držet sexuální půst. Neléčení nemoci může vést až k neplodnosti.

ČTĚTE TAKÉ:

Oproti předchozím letům se na Vysočině také zvyšuje věk pacientů s pohlavními nemocemi, kterým je nyní mezi 20 až 40 lety. Vědomé neléčení a šíření těchto chorob je trestně stíhatelné, upozornila mluvčí.