27. prosince 2015 15:17 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Odborníci varují před 'superkapavkou'. Už nyní odolává některým antibiotikům

Nový kmen kapavky je vůči antibiotikům odolnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový kmen kapavky je vůči antibiotikům odolnější. | foto: Shutterstock

LONDÝN Britští odborníci upozorňují, že z kapavky by se kvůli stále větší odolnosti vůči antibiotikům mohla stát nevyléčitelná nemoc. V Anglii se objevil nový kmen bakterie označovaný jako 'superkapavka', na který neplatí léčba obvyklá u pacientů s touto pohlavní chorobou, napsal list The Independent.

‘Superkapavka‘ prý byla nejprve zaznamenána na severu Anglie. Vypukla v Leedsu a další nakažení pak byli hlášeni z Oldhamu, Macclesfieldu a Scunthorpeu. Někteří pacienti ale uvedli, že měli pohlavní styk s partnery i z jiných částí země. Ve všech případech šlo doposud o infikování při heterosexuálním styku.

Nový odolnější kmen

Při léčbě kapavky se používají kombinace různých antibiotik. Britská média zmiňují ceftriaxon a azithromycin. Nový kmen bakterie je prý rezistentní právě vůči azithromycinové složce, a není ho proto tímto způsobem možné zničit.

Hlavní britská lékařka Dame Sally Daviesová, která je poradcem vlády ve zdravotnických záležitostech, už dopisem informovala praktické lékaře a lékárny, aby tak zajistila předepisování správných léků proti ‘superkapavce‘.

Jestliže je pacientům předepisováno jen jedno antibiotikum místo nezbytných dvou, stav nakažených se nelepší a bakterie se mohou snáze stát odolnějšími proti podávaným lékům a infekce se dál šíří.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz