Češi očkování podceňují, nepovažují ho za důležité. A to ani rizikové skupiny seniorů. Na rozdíl od jiných obyvatel Evropské unie, kde se naopak těší hojné přízni. „Díky očkování se podařilo snížit nejen počet případů infekčních onemocnění, ale zejména počet případů trvalého poškození zdraví a úmrtí na různé infekční nemoci. Pří pohledu do minulosti a srovnání se současným výskytem je pozitivní dopad očkování nejen v ČR, ale globálně jasně zřetelný,“ upozorňuje hlavní hygienička ČR MUDr. Pavla Svrčinová. Jen máloco je snazšího.
Covidu je víc, než teď tvrdí data, říká vakcinolog. Jaké jsou nyní nejčastější příznaky? |
„V současné době máme k dispozici vakcíny, které zabraňují více než dvaceti život ohrožujícím nemocem a pomáhají lidem všech věkových kategorií žít delší a zdravější život,“ pochvaluje si Pavla Svrčinová. „Očkování je klíčovým preventivním nástrojem pro snižování dopadů na veřejné zdraví, a to v každém věku.“ V době covidu se na vakcínu proti koronaviru dokonce stály fronty. V té době si lidé přínos očkování více než uvědomovali.
Nepodceňujte chřipku
„Pandemie covidu-19 potvrdila, že dospělí i děti by se měli očkovat a chránit proti infekčním onemocněním. Pandemie však bohužel také přispěla k šíření řady dezinformací o očkování, zvýšila váhavost lidí a snížila jejich důvěru. Nízkou proočkovaností se přitom zvyšuje riziko, že se budou infekce v populaci šířit a dlouho vydobývaný celospolečenský efekt vakcinace se postupně vytratí,“ varuje výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. David Kolář.