Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Nové léky na rakovinu kůže nejsou všechno, nejdůležitější je prevence

Zdraví

  6:08
Pacientů s rakovinou kůže přibývá. Dobrou zprávou je, že od loňska má část z nich k dispozici nové léky. Jistějším řešením ale zůstává prevence: ochrana kůže před nadměrným sluněním a pravidelné kontroly mateřských znamének.

Pacientů s rakovinou kůže přibývá. Dobrou zprávou je, že od loňska má část z nich k dispozici nové léky. Jistějším řešením ale zůstává prevence: ochrana kůže před nadměrným sluněním a pravidelné kontroly mateřských znamének. foto: Shutterstock

Po třiceti letech čekání se před třemi lety objevila pozitivní zpráva: lékaři dokončili vývoj dvou nových přípravků, které umějí zastavit metastazující kožní melanomy. Lidem s rakovinou kůže daly naději na úplné vyléčení.

Oba preparáty byly nejprve k dispozici jen v klinických studiích nebo ve specifickém léčebném programu na některých českých pracovištích. Dnes je situace o mnoho lepší: od loňského léta hradí přípravky Zelboraf a Yervoy zdravotní pojišťovny.

Léky mají svá omezení

Ani jeden z nich však nefunguje univerzálně a u všech metastazujících melanomů. U Zelborafu je podmínkou, aby měl nemocný s metastazujícím melanomem speciální genetickou mutaci B-raf, a přípravek Yervoy se podává po neúspěšné chemoterapii.
Zelboraf se užívá denně v tabletové formě a měsíční léčba tímto preparátem vyjde na 250 tisíc korun. V indikovaných případech zabírá velmi rychle, metastázy se zmenšují nebo mizí. Podává se tak dlouho, dokud příznivé účinky trvají. Naproti tomu u preparátu Yervoy se s odstupem tří týdnů aplikují postupně čtyři infuze a celá kúra stojí dle hmotnosti pacienta dva a půl až tři miliony korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Zmíněné léky jsou k dispozici na pracovištích se „zvláštní smlouvou“ – vedle onkologických pracovišť sem patří i tři dermatovenerologická centra: ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady v Praze, ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze 2 a ve Fakultní nemocnici Ostrava.

„Málokdo si uvědomuje, že na těchto třech kožních pracovištích se léčí kolem 70 procent všech českých nemocných s metastazujícím zhoubným melanomem. Tato centralizace zaručuje vysokou kvalitu i úspěšnost terapie, říká profesor Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, který se podílel testování obou léků.

Když se znaménko začne měnit

Nejúčinnější samozřejmě je, když se před sluncem dokážeme chránit. To je to jediné, co pro sebe kromě pravidelných kontrol mateřských znamének můžeme udělat. „Zvláště rizikové skupiny osob by měly chodit na pravidelné kontroly,“ nabádá Petr Arenberger. Jde o pacienty s více než 50 mateřskými znaménky, dále o ty, kteří už sami měli nebo v rodině mají kožní nádor.

Týká se to i lidí, kteří se v dětství jednou či opakovaně spálili do puchýřů. „Když se podaří objevit rizikové mateřské znaménko v okamžiku, kdy se začne měnit, a ne až v době, kdy už z něj vznikne kožní nádor, pacienta jsme vlastně stoprocentně vyléčili,“ konstatuje profesor Arenberger.

Moderní technika digitální dermatoskopie a hluboké znalosti dermatoskopické mikrostruktury kožních projevů podle jeho slov vysoce zpřesňují diagnostiku a zabraňují zbytečnému operování klidných mateřských znamének, ale na druhé straně včas a v zárodku odhalí počínající nebezpečný útvar.

Rizikovým pacientům lékař proto doporučuje docházet na pracoviště s digitálním dermatoskopem, který dokáže znaménko více zvětšit a detailně prozkoumat jeho charakteristickou mikrostrukturu. Jeho výhodou je také ukládání obrázků rizikových znamének do paměti, takže při roční kontrole může dermatolog jednoznačně říci, zda se znaménka změnila. Prevence je důležitá i navzdory příchodu jmenovaných moderních léků, protože ty nabízejí vyléčení jen relativně malé části pacientů.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!