Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Zvažte očkování. O prázdninách sílí riziko nakažení žloutenkou A

Zdraví

  7:00
PRAHA - O prázdninách sílí riziko nakažení žloutenkou A, takzvané nemoci špinavých rukou, která je nejčastějším nechtěným "suvenýrem" z cestování. ČTK to řekl prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny Rastislav Maďar. Podle něj by rodiče měli zvážit, zda dají dítě před odjezdem na tábor či dovolenou očkovat, ještě je na to čas.
Očkování - ilustrační foto.

Očkování - ilustrační foto. foto: Shutterstock

První dávka vakcíny chrání už dva týdny po aplikaci. Nemoc se přenáší dotekem, kontaminovanou vodou, potravinami a znečištěnými předměty. "Virus žloutenky A je poměrně odolný a dokáže přežít v prostředí i několik týdnů. Česká populace je k tomuto typu žloutenky značně vnímavá," řekl ČTK.

Příznaky se zaměňují s chřipkou

Radí očkovat děti zejména před cestou do zemí, kde není hygiena na dostatečné úrovni. Nemusí vždy jít o exotické oblasti, vyšší riziko je i v jižní a jihovýchodní Evropě. Žloutenka A se projeví dva až sedm týdnů od nákazy, příznaky se zaměňují s chřipkou.

  • Žloutenka A je virové zánětlivé onemocnění jater. Pacient má zažívací potíže, jako nechutenství, nevolnost, zvracení, může mít také příznaky připomínající chřipku, jako zvýšená teplota, slabost, únava, někdy i bolesti kloubů a kožní či nervové potíže.

"U dospělých se častěji než u dětí projeví nemoc žlutým zabarvením kůže a očního bělma. Dítě může trpět nechutenstvím, někdy má zvýšenou teplotu. Rodiče ani lékař tak včas nemusejí poznat, že jde o žloutenku, a dítě může nakazit spolužáky, sousedy nebo rodinu," varoval lékař.

První dávka vakcíny chrání několik let

Nakažené dítě musí být v izolaci, čeká ho léčení v nemocnici, až padesátidenní karanténě a zvýšenému zdravotnímu dozoru se musí podrobit i několik desítek lidí, s nimiž bylo v kontaktu.

Maďar uvedl, že už první dávka vakcíny chrání několik let, druhá, která se dává za šest až 12 měsíců, zajistí dlouhodobou imunitu. Vakcinace není povinná a je na rozhodnutí rodičů, zda dítě dají očkovat. Zdravotní pojišťovny na očkování přispívají různými částkami, informace mají na svých webech.

Autoři: ,

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...