7. července 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Zvažte očkování. O prázdninách sílí riziko nakažení žloutenkou A

Očkování - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Očkování - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA O prázdninách sílí riziko nakažení žloutenkou A, takzvané nemoci špinavých rukou, která je nejčastějším nechtěným "suvenýrem" z cestování. ČTK to řekl prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny Rastislav Maďar. Podle něj by rodiče měli zvážit, zda dají dítě před odjezdem na tábor či dovolenou očkovat, ještě je na to čas.

První dávka vakcíny chrání už dva týdny po aplikaci. Nemoc se přenáší dotekem, kontaminovanou vodou, potravinami a znečištěnými předměty. "Virus žloutenky A je poměrně odolný a dokáže přežít v prostředí i několik týdnů. Česká populace je k tomuto typu žloutenky značně vnímavá," řekl ČTK.

Příznaky se zaměňují s chřipkou

Radí očkovat děti zejména před cestou do zemí, kde není hygiena na dostatečné úrovni. Nemusí vždy jít o exotické oblasti, vyšší riziko je i v jižní a jihovýchodní Evropě. Žloutenka A se projeví dva až sedm týdnů od nákazy, příznaky se zaměňují s chřipkou.

  • Žloutenka A je virové zánětlivé onemocnění jater. Pacient má zažívací potíže, jako nechutenství, nevolnost, zvracení, může mít také příznaky připomínající chřipku, jako zvýšená teplota, slabost, únava, někdy i bolesti kloubů a kožní či nervové potíže.

"U dospělých se častěji než u dětí projeví nemoc žlutým zabarvením kůže a očního bělma. Dítě může trpět nechutenstvím, někdy má zvýšenou teplotu. Rodiče ani lékař tak včas nemusejí poznat, že jde o žloutenku, a dítě může nakazit spolužáky, sousedy nebo rodinu," varoval lékař.

První dávka vakcíny chrání několik let

Nakažené dítě musí být v izolaci, čeká ho léčení v nemocnici, až padesátidenní karanténě a zvýšenému zdravotnímu dozoru se musí podrobit i několik desítek lidí, s nimiž bylo v kontaktu.

Maďar uvedl, že už první dávka vakcíny chrání několik let, druhá, která se dává za šest až 12 měsíců, zajistí dlouhodobou imunitu. Vakcinace není povinná a je na rozhodnutí rodičů, zda dítě dají očkovat. Zdravotní pojišťovny na očkování přispívají různými částkami, informace mají na svých webech.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz