Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žloutenka typu A číhá všude. Jak se chránit?

Zdraví

  7:00
Nakazit se žloutenkou typu A je mnohem snazší, než si myslíte. Lehce ji „chytíte“ na dovolené, a to nejen v exotických zemích, ale i v tuzemsku. Tato nemoc ovšem může ohrozit každého bez ohledu na věk, pohlaví nebo sociální postavení.
Mytí rukou - ilustrační foto.

Mytí rukou - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Nákup čerstvého pečiva na snídani, cesta tramvají do práce, oběd v restauraci nebo návštěva kina s přáteli, to všechno jsou situace, kdy může dojít k nákaze žloutenkou typu A. Vir je velmi odolný, a tak dokáže přežít prakticky kdekoliv. Přitom člověk nemá šanci nijak odhalit, zda zrovna na něj nečíhá ve sklenici míchaného nápoje nebo v porci zmrzliny.

"Člověk si snadněji uvědomí potřebu chránit se proti klíšťové encefalitidě či chřipce, protože si dokáže představit přenašeče nemoci, ať už infikované klíště, či kýchajícího člověka. Oproti tomu se nemusí cítit ohrožen nemocemi, se kterými nemá zkušenost a jejichž přenos je pro něj hůře představitelný, jako je tomu například u virové hepatitidy," upozorňuje doc. MUDr. Svatopluk Býma, CSc., předseda Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Navíc žloutenku typu A má většina lidí zafixovanou jako nemoc špinavých rukou, a tak si riziko nákazy spojuje s nedodržováním hygienických návyků. Hodně je rozšířený mýtus, že se nemoc týká pouze lidí na okraji společnosti, jako jsou narkomani nebo bezdomovci. "Pokud si někdo na základě omezených informací přenos nemoci spojuje s návyky, kterých se vyvaruje, může lehce nabýt mylného dojmu, že se ho tato nemoc vůbec netýká," dodává odborník.

Stejně tak se mnoho lidí domnívá, že se žloutenka typu A vyskytuje zejména v exotických zemích s nízkými hygienickými standardy. To je ale omyl. Zvýšený výskyt viru je častý pro oblast Středomoří, včetně turisticky vyhledaných destinací. Třetina nemocných si nemoc "přiveze" jako nechtěný suvenýr z dovolené. K nákaze ale může dojít i v Česku, například v kempu nebo na letních festivalech, tedy všude, kde se setkává velké množství lidí.

Vzhledem k tomu, že potenciálně rizikové je naprosto běžné lidské chování, jediný spolehlivý způsob, jak hepatitidou typu A neonemocnět, představuje očkování. K dispozici je také kombinovaná vakcína, která chrání proti žloutence typu A a B současně. Hepatitida typu B se přenáší tělními tekutinami, a k nákaze může dojít nejen při nechráněném pohlavním styku, ale i při použití stejného ručníku nebo půjčení zubního kartáčku. Navíc následkem prodělané infekce může být karcinom jater.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat