Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Žloutenka typu A číhá všude. Jak se chránit?

Mytí rukou - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mytí rukou - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Nakazit se žloutenkou typu A je mnohem snazší, než si myslíte. Lehce ji „chytíte“ na dovolené, a to nejen v exotických zemích, ale i v tuzemsku. Tato nemoc ovšem může ohrozit každého bez ohledu na věk, pohlaví nebo sociální postavení.

Nákup čerstvého pečiva na snídani, cesta tramvají do práce, oběd v restauraci nebo návštěva kina s přáteli, to všechno jsou situace, kdy může dojít k nákaze žloutenkou typu A. Vir je velmi odolný, a tak dokáže přežít prakticky kdekoliv. Přitom člověk nemá šanci nijak odhalit, zda zrovna na něj nečíhá ve sklenici míchaného nápoje nebo v porci zmrzliny.

"Člověk si snadněji uvědomí potřebu chránit se proti klíšťové encefalitidě či chřipce, protože si dokáže představit přenašeče nemoci, ať už infikované klíště, či kýchajícího člověka. Oproti tomu se nemusí cítit ohrožen nemocemi, se kterými nemá zkušenost a jejichž přenos je pro něj hůře představitelný, jako je tomu například u virové hepatitidy," upozorňuje doc. MUDr. Svatopluk Býma, CSc., předseda Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Navíc žloutenku typu A má většina lidí zafixovanou jako nemoc špinavých rukou, a tak si riziko nákazy spojuje s nedodržováním hygienických návyků. Hodně je rozšířený mýtus, že se nemoc týká pouze lidí na okraji společnosti, jako jsou narkomani nebo bezdomovci. "Pokud si někdo na základě omezených informací přenos nemoci spojuje s návyky, kterých se vyvaruje, může lehce nabýt mylného dojmu, že se ho tato nemoc vůbec netýká," dodává odborník.

Stejně tak se mnoho lidí domnívá, že se žloutenka typu A vyskytuje zejména v exotických zemích s nízkými hygienickými standardy. To je ale omyl. Zvýšený výskyt viru je častý pro oblast Středomoří, včetně turisticky vyhledaných destinací. Třetina nemocných si nemoc "přiveze" jako nechtěný suvenýr z dovolené. K nákaze ale může dojít i v Česku, například v kempu nebo na letních festivalech, tedy všude, kde se setkává velké množství lidí.

Vzhledem k tomu, že potenciálně rizikové je naprosto běžné lidské chování, jediný spolehlivý způsob, jak hepatitidou typu A neonemocnět, představuje očkování. K dispozici je také kombinovaná vakcína, která chrání proti žloutence typu A a B současně. Hepatitida typu B se přenáší tělními tekutinami, a k nákaze může dojít nejen při nechráněném pohlavním styku, ale i při použití stejného ručníku nebo půjčení zubního kartáčku. Navíc následkem prodělané infekce může být karcinom jater.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?