Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Pozor na slunce. Vysoké teploty doprovodí ztenčení ozonové vrstvy

Zdraví

  18:09
PRAHA - Od pátku do pondělí, tedy v období největších veder, bude nad Českem výrazně ztenčena ozonová vrstva. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) s upozorněním, že lidé by se měli chránit před sluncem. Během letošního roku je to už několikáté varování před zvýšením množstvím nebezpečného ultrafialového záření.

Výběr slunečních brýlí je důležitý. Na bočnici by mělo být označení CE, které zaručuje, že brýle odpovídají evropským normám. foto: Shutterstock

"V období od 26. do 29. července 2013 bude nad územím ČR zvýšené množství UV záření o 13 až 18 procent. Hlavním důvodem bude zeslabení ozonové vrstvy cca o osm až deset procent, výrazně podprůměrný stav pro toto roční období," uvedl Michal Janouch z ČHMÚ. Za jasného počasí bude UV index dosahovat hodnot 7,2 až 7,6, normální stav na konci července nad územím ČR je 6,2.

ČTĚTE TAKÉ:

Právě v následujících dnech mají Česko zasáhnout největší vedra roku. V pátek bude kolem třicítky, v sobotu mezi 31 až 36 stupni Celsia a v neděli a v pondělí může rtuť dosáhnout až 40 stupňů. Mnoho lidí proto bude trávit dny venku u vody.

"Při pobytu na přímém slunci doporučujeme používat ochranné prostředky-krémy s ochranným faktorem, sluneční brýle a pokrývku hlavy," upozorňují meteorologové s tím, že stačí pobýt denně na slunci pět až deset minut. Nebezpečné ultrafialové záření může vést ke vzniku kožních nádorů.

Horké počasí utne na začátku týdne výrazná studená fronta, na Moravě a ve Slezsku ale budou v pondělí vysoké teploty ještě přetrvávat. Do úterý se ochladí až o 15 stupňů, nejvyšší denní teploty se mají pohybovat mezi 22 až 26 stupni. Zároveň přijdou silné bouřky s kroupami.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!