22. prosince 2012 8:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Odbornice radí: jak se o Vánocích nepřejídat?

Rozinkové cukroví prababičky Toničky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozinkové cukroví prababičky Toničky. | foto: www.jakpecepraha.cz

PRAHA Přejídání o vánočních svátcích je možné se podle odbornice na zdravé hubnutí Ivy Málkové ze společnosti STOB (STop OBezitě) bránit osvědčenou psychologickou metodou, že si totiž člověk jako jedno z novoročních předsevzetí nedá, že začne od 1. ledna hubnout. V tu chvíli jako by si chtěl kompenzovat strádání, které ho čeká, a začne jíst nekontrolovatelně, mnohem víc, míchá nejrůznější potraviny a nakonec je mu špatně - fyzicky i psychicky.

"Nejdůležitější je nedávat si nereálná předsevzetí, že od 1. ledna hubnu, tím se neuvěřitelně zvýší příjem jídla, člověk jí vše, na co přijde, a je mu zle, protože je přejedený," řekla Málková.

První sousto, pak jen setrvačnost
Pokud si člověk chce užít Vánoce bez trávicích obtíží, musí hledět na množství i skladbu stravy. Potěšení z jídla neroste s tím, čím víc toho člověk sní. "První sousto vychutnáte, pak už je to jen setrvačnost a člověku je jen zle," shrnula.

Jde tedy o to uhlídat množství snědeného jídla a to je možné jedině tak, že se omezí takzvané spouštěče, tedy podněty, které k nadměrnému jedení vedou.

ČTĚTE TAKÉ

Právě na tom je podle Málkové založena léčba obezity. "Pokud budou mít lidé doma cukroví na stole, kdokoli půjde kolem, bezmyšlenkovitě si zobne. Takže cukroví bych dala dál a řekla si, kolik za den chci sníst," poradila.

Povolená dávka cukroví
Ani ve dnech lenošení a dobrého jídla se podle Málkové nemá zapomínat na pohyb. I když se člověku nikam nechce, a přesto jde ven, tak má dobrý pocit a po návratu si daleko víc vychutná povolenou dávku cukroví, než když sedí celý den u televize a bezmyšlenkovitě mlsá, tvrdí odbornice.

Kupované cukroví.

Procházka je vhodná za jakéhokoli počasí. Lidé, kteří jsou na pravidelný pohyb zvyklí, to tak dělají i o svátcích.

K TÉMATU

Stejně jako u jídla, tak i u pohybu je nejosvědčenější postupovat přes malé změny - místo 20 kousků cukroví sníst deset, místo posedávání doma jít na malou vycházku, uzavřela Málková.

Lidovky.cz, ČTK