Úterý 15. června 2021svátek má Vít 27 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Onkologové odmítli zveřejňování spolupráce lékařů s firmami

Léky (ilsutační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Léky (ilsutační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Česká onkologická společnost odmítla projekt Asociace inovativních farmaceutických firem (AIFP) na zveřejňování spolupráce jednotlivých lékařů s firmami na internetu. Od pololetí by si pacienti mohli vyhledávat na webu transparentní spolupráce, zda jejich lékař spolupracuje s výrobci léků, jezdí s jejich finančním příspěvkem na kongresy a jakou částku za rok získal.

Podle výboru společnosti projekt zavádí princip předpokládané viny a je „zavádějící až neblahý“. „Jako nepravdivé odmítáme tvrzení, že spolupráce mezi lékaři a průmyslem vytváří potenciál pro střet zájmů. Ten vytvářejí konkrétní osoby, nikoli obecně komunikace nebo spolupráce,“ řekl předseda onkologů profesor Jiří Vorlíček. Vadí mu, že lékaři jsou automaticky považováni za zkorumpované a vše, co dělají, by mělo být na internetu. „Pokud firmy podplácejí lékaře, měly by si to hlídat především firmy samy,“ zdůraznil.

Projekt představil výboru onkologů minulý týden ředitel AIFP Jakub Dvořáček a zaštítil ho ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), který v něm vidí šanci na zprůhlednění toků peněz ve zdravotnictví.

ČTĚTE TAKÉ:

Tři desítky členských organizací AIFP se podle Dvořáčka nedopouští excesů jako některé firmy stojící mimo AIFP, které například zaplatily lékařům africké safari. Od roku 2011 lze na webu www.lekarskekongresy.cz dohledat odborné akce, na něž členské organizace poskytují příspěvky. Možné korumpování lékařů a lékárníků ze strany farmaceutických firem aktuálně navrhují v novele zákona o regulaci reklamy poslanci.

Podle Dvořáčka nový projekt AIFP reaguje na tlak veřejnosti i politiků na zprůhlednění vztahů firem s lékaři. Vorlíček však tvrdí, že je napadána integrita lékařů při předepisování léčiv a odborná úroveň spolupráce. „Vědečtí pracovníci i lékaři již mnoho let v každé publikaci zveřejňují obsah i rozsah spolupráce s průmyslem a všemi organizacemi,“ uvedl.

Falešný obraz

Pokud se iniciativa odvolává na USA, Francii či Nizozemsko, kde měly konkrétní firmy problém s porušením zákonů či etických standardů, není to podle výboru důvod zavádět v ČR pro lékaře princip předpokládané viny.

Zveřejňování ročního souhrnu plateb podle výboru vytvoří ve veřejnosti falešný obraz o finanční provázanosti lékařů a firem. „Lékaři v nemocnicích, a nejen oni, stanovují terapeutický postup. Konkrétní lék ale je vybrán podle výběrových řízení managementem pracoviště, případně je konkrétní značka určena v lékárně,“ uvedl Vorlíček.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNÍK DO POTRAVINÁŘSKÉ VÝROBY (20-25.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč