Sobota 29. února 2020svátek má Horymír 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Pacienti v nemocnicích platí poplatky, lepší stravy se ale nedočkali

Nemocniční strava-ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemocniční strava-ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Pacienti řady nemocnic se po zavedení regulačních poplatků nedočkali lepší stravy, i když očekávali, že peníze navíc využije nemocnice na jejich komfort. Podle mluvčího Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiřího Roda zákon nemocnicím nic takového neukládá. Nemocnice dostávají na pacientskou stravu peníze od zdravotních pojišťoven.

"Strava v nemocnicích, léčebnách dlouhodobě nemocných či odborných léčebných ústavech je součástí kalkulace hodnoty ošetřovacího dne. V nemocnicích je kalkulována jako samostatná položka ve výši 70 korun na suroviny na přípravu stravy," uvádí Rod na webu VZP v rubrice Otázka týdne.

ČTĚTE TAKÉ:


Práce kuchařů a nákladů na ni jsou součástí režijních nákladů. Poskytování stravy je zahrnuto do výkonu ošetřovacího dne, a je tedy hrazeno zdravotní pojišťovnou, shrnul mluvčí.

Náklady na potraviny nejsou kalkulovány v případě, že strava je podávána jinak než ústy, tedy pacient nemůže normálně jíst. Tak tomu je na jednotkách intenzivní péče a ARO, pokud je pacient ve stavu, kdy není schopen přijímat potravu ústy a dostává umělou výživu, například do žíly.

Podle zákona je regulační poplatek příjmem zdravotnického zařízení, které ho vybralo. Využít ho musí na provoz a modernizaci. Může ho tedy dát i na vylepšení stravy, ale také na zvyšování platů zdravotníků či nákup nového přístroje. Za den v nemocnici se platí od roku 2008, původní částka 60 korun stoupla od prosince 2011 na stovku.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Plasty jsou v řekách i mořích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Plasty jsou v řekách i mořích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Plasty jsou v řekách i mořích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....