Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pacienti v nemocnicích platí poplatky, lepší stravy se ale nedočkali

Zdraví

  7:00
PRAHA - Pacienti řady nemocnic se po zavedení regulačních poplatků nedočkali lepší stravy, i když očekávali, že peníze navíc využije nemocnice na jejich komfort. Podle mluvčího Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiřího Roda zákon nemocnicím nic takového neukládá. Nemocnice dostávají na pacientskou stravu peníze od zdravotních pojišťoven.
Nemocniční strava-ilustrační foto

Nemocniční strava-ilustrační foto foto: Shutterstock

"Strava v nemocnicích, léčebnách dlouhodobě nemocných či odborných léčebných ústavech je součástí kalkulace hodnoty ošetřovacího dne. V nemocnicích je kalkulována jako samostatná položka ve výši 70 korun na suroviny na přípravu stravy," uvádí Rod na webu VZP v rubrice Otázka týdne.

ČTĚTE TAKÉ:

Práce kuchařů a nákladů na ni jsou součástí režijních nákladů. Poskytování stravy je zahrnuto do výkonu ošetřovacího dne, a je tedy hrazeno zdravotní pojišťovnou, shrnul mluvčí.

Náklady na potraviny nejsou kalkulovány v případě, že strava je podávána jinak než ústy, tedy pacient nemůže normálně jíst. Tak tomu je na jednotkách intenzivní péče a ARO, pokud je pacient ve stavu, kdy není schopen přijímat potravu ústy a dostává umělou výživu, například do žíly.

Podle zákona je regulační poplatek příjmem zdravotnického zařízení, které ho vybralo. Využít ho musí na provoz a modernizaci. Může ho tedy dát i na vylepšení stravy, ale také na zvyšování platů zdravotníků či nákup nového přístroje. Za den v nemocnici se platí od roku 2008, původní částka 60 korun stoupla od prosince 2011 na stovku.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat