Neděle 6. října 2024, svátek má Hanuš
130 let

Lidovky.cz

Péče o zuby. Jak si vybrat zubní kartáček?

Zdraví

  7:00
Správná ústní hygiena není složitá, když máte vhodné pomůcky. „Při jejich výběru si vezměte na pomoc odborníky, jen tak máte jistotu, že neuděláte chybu a svým zubům a dásním neublížíte. Výběr správného zubního kartáčku závisí na mnoha kritériích. Těmi základními jsou typ a stav zubů a stav dásní,“ vysvětluje MUDr. Věra Hatáková, lékařka ze společnosti Profimed, která se specializuje na zubní hygienu.

Kartáček foto: Reprofoto

Pro dospělé a děti s trvalým chrupem jsou vhodné kartáčky s menší hlavicí a měkkými rovně střiženými vlákny s oblým zakončením. Takový kartáček je šetrný k dásním i při častém čištění a lépe se dostane i do méně přístupných míst v ústech. "Pro seniory nebo méně zručné lidi jsou vhodné zubní kartáčky s větší hlavicí anebo elektrické. S příliš malým kartáčkem by se jim mohly zuby špatně čistit," dodává lékařka. Perfekcionistům budou vyhovovat jednosvazkové kartáčky, které vyčistí všechna obtížně dostupná místa, a to včetně rizikových partií, jakou je dásňový žlábek nebo okolí poslední stoličky. Naopak nevhodné jsou extrémně husté kartáčky. "Hůře se zbavují nečistot, pomaleji vysychají a obtížně udržují v čistotě," popisuje. Svoji roli při výběru hrají i osobní preference a nutnost, aby kartáček dobře padl do ruky.

Čtěte také:

Také hledání ideální zubní pasty je tak trochu věda. Stejně jako při výběru kartáčku je dobré se poradit ve specializované prodejně, kde se dají koupit i léčebné zubní pasty doporučené lékařem. Ty pomáhají řešit zvýšenou citlivost zubů, jejich nežádoucí zabarvení nebo vysokou kazivost. Používají se i při léčbě zánětu dásní. Pokud nemáte žádné problémy se zuby, postačí vám pasta s kvalitními fluoridy. Při výběru zubních past se zesvětlujícím účinkem se vyhněte těm, které zuby obrušují. Ideální jsou pasty s obsahem enzymů nebo peroxidů. Pasty, které pomáhají při léčbě zánětu dásní, by měly obsahovat antibakteriální složku, například chlorhexidin. Citlivým zubům uleví jemné pasty nevýrazné chuti, například s obsahem hydroxypatitu, což je základní látka zubní skloviny. Umí překrýt poškozená místa.

Dalšími pomocníky při čištění zubů jsou mezizubní kartáčky a zubní nitě. S nimi se dostanete i do míst, které se kartáčkem čistí jen obtížně. "Pokud jsou mezizubní prostory při pravidelném čištění opomíjeny, bývají zdrojem bakterií z neodstraněného plaku a zbytků jídla," upozorňuje MUDr. Hatáková. Právě takto začínají nepříjemné problémy s dásněmi i zubními kazy. Péči o dutinu ústní můžete také doplnit o gely pro mezizubní hygienu, škrabky na jazyk a ústní spreje.

Umrtvení zubu v těhotenství: Je to bezpečné?
Umrtvení zubu v těhotenství: Je to bezpečné?

Lokální anestezie, neboli umrtvení zubu, se v těhotenství nemusíte obávat. Anestezie působí pouze v daném místě a do krve se dostává v naprosto...